|ZEEUWS| iJ 3 De Ruyter - volksheld en held van de ware vrijheid l6 Nieuw licht over vroomheid De Ruyter jaargang 56, nummer 5-6, 2006 Redactie André Bakker (gastredacteur), Marcel Migo, Daphne Pappers, Oscar Steens, Paul van der Velde (hoofdredacteur), Francisca van Vloten, Dick van der Wouw Vaste medewerkers Jan Kuipers, Anda van Riet (fotograaf), André van der Veeke Aan dit nummer werkten mee Tobias van Gent, W.J. op 't Hof, Ewald Vanvugt, Wim Hofman, Doeke Roos, Lineke Broos Bestuur Stichting Zeeuws Tijdschrift W.T. van Gelder (voorzitter), A.J. de Visser (secre taris), J.A.M. Nijskens (penningmeester), D. van den Bout, A.L. Oosthoek, K. Scherphuis Adres Postbus 503, 4330 AM Middelburg, tel 0114 - 322878, redactie@zeeuwstijdschrift.nl, www.zeeuwstijdschrift.nl Abonnement Het Zeeuws Tijdschrift verschijnt vijf keer per jaar. De abonnementsprijs bedraagt 39,50 euro franco per post. Abonneren kan telefonisch of via de website. Opzegging dient schriftelijk te geschieden twee maanden voor het einde van het lopende jaar. Advertentieacquisitie Rita Oomen, tel 0167 - 563401, fax 0167 - 561200, japm.oomen@nedconnect.nl vormgeving Pharos M. van Hootegem Druk Pitman Grafisch Bedrijf B.V, Subsidiegevers Provincie Zeeland, BNA Kring Zeeland adverteerders Koninklijke Zeelandia Groep b.v., Zeeland Seaports, Provinciale Zeeuwse Courant, Galerie De Vier Gemeten Middelburg, de Drukkery Middelburg, Boekhandel Basting Oostburg, Boekhandel De Vries Zierikzee, Boekhandel De Koperen Tuin Goes, Auberge De Campveerse Toren te Veere, Pitman Grafisch Bedrijf B.V., Schulting Partners Middelburg, 2006 Zeeuws Tijdschrift, ISSN 0166-5154 De redactie heeft ernaar gestreefd de rechten van de illustraties te regelen. Degenen die des ondanks menen rechten te kunnen doen gelden, kunnen zich alsnog tot de redactie wenden. Voorkant: het standbeeld van Michiel de Ruyter in Vlissingen, door Louis Royer (1841). Foto: Anda van Riet. 2 Altijd aan de horizon Op basis van de bijdragen aan deze De Ruyter-special probeert Paul van der Velde erachter te komen waarom De Ruyter blijft trekken als de horizon. André van der Veeke ziet De Ruyter als een aanhanger van de door Comelis de Witt geïnspireerde politieke stroming De Ware Vrijheid. Hij bleef dat ook na de moord op de De Witten in 1672 wat hem in de ogen van Van der Veeke tot een principieel man maakt. 6 Michiel de Ruyter, de grootste zeeheld uit de vader landse geschiedenis De historicus Tobias van Gent belicht hoe buitenlandse historici De Ruyter een plaats in de geschiedenis van de wereld geven. ÏO Waarom Bestevaer herdacht moet Marcel Migo sprak met André Bakker voorzitter van de Zeeuwse Stichting 400 jaar De Ruyter niet alleen over het waarom van de herdenking maar ook over de manier waarop de stichting de financiën voor het groot scala aan evenementen rond krijgt. 12 Tussen bewondering en objectiviteit. Ronald Prud'homme van Reine en de zeehelden Jan Kuipers interviewde Ronald Prud'homme van Reine die in 1996 een moderne biografie van De Ruyter publiceerde. De biograaf waarschuwt gelegenheidsdenkers die De Ruyter voor hun politieke karretje willen spannen. W.J. op 't Hof, hersteld hervormd predikant te Nederhemert en buitengewoon hoogleraar in de geschiedenis van het gereformeerd Piëtisme aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, pakt uit met nieuw onderzoek dat bewijst dat bij De Ruyter de Bijbel op de eerste plaats stond en niet de zee. 20 Dank u, Bestevaer. Beschermer van de slavenhandel Ewald Vanvugt staat bekend als auteur die niet alleen koloniale misstanden aan de kaak stelt maar die ook in de canon van de vaderlandse geschiedenis wil ankeren. Hij wil het monument van De Ruyter in Vlissingen transformeren in een antislavernijmonument.

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 2