Zeeuwse zeehelden in i7de-eeuwse zeeslagen Slag bij Plymouth {1652), Cornells Evertsen de Jonge Slag bij Duins (1652), Johan Evertsen, Cornelis Evertsen de Jonge Slag bij Dungeness (1652), Johan Evertsen, Adriaan Bankert, Cornelis Evertsen de Jonge Driedaagse Zeeslag (1653J, Johan Evertsen, Adriaan Bankert, Cornelis Evertsen de Jonge Slag bij Nieuwpoort (1653J, Johan Evertsen, Adriaan Bankert, Cornelis Evertsen de Oude Slag bij Ter Heide (1653), Johan Evertsen, Adriaan Bankert, Cornelis Evertsen de Oude en de Jonge Slag bij Lowestoft (1665!, Johan Evertsen, Adriaan Bankert, Cornelis Evertsen de Oude, de Jonge en de Jongste Vierdaagse Zeeslag (1666J, Adriaan Bankert, Cornelis Evertsen de Oude, de Jonge en de Jongste Tweedaagse Zeeslag {1666), Adriaan Bankert, Johan Evertsen, Cornelis Evertsen de Jonge en de Jongste Slag bij Solebay (1672), Adriaan Bankert, Cornelis Evertsen de Jonge en Gelein Evertsen Slag op Schoneveld (1673), Adriaan Bankert, Cornelis Evertsen de Jonge en Gelein Evertsen Tweede Slag op Schoneveld (1673), Adriaan Bankert, Cornelis Evertsen de Jonge en Gelein Evertsen Slag bij Kijkduin (1673), Adriaan Bankert, Cornelis Evertsen de Jonge en Gelein Evertsen. beelden haar hoogtepunt als een strijdlustige en bekwaam geleide strijdmacht. Kijkduin was in feite de enige overtuigend gewonnen zeeslag. Een confronta tie met de Engelse en Franse vloot, waarbij de door de De Witten verguisde Cornelis Tromp en de Zeeuwse admiraal Adriaan Bankert een belangrijke rol speel den. De Ruyter had gedurende twaalf jaar de vaak zo dicht in zijn nabijheid verblijvende De Witten moeten accepteren. Hoe groot zijn vlootvoogdschap wel was, kon hij pas na hun dood tonen. De Zeeuwse admiralen In mijn dissertatie heb ik getracht aan te tonen dat we in de Republiek der Verenigde Nederlanden een nationale maritieme geschiedenis kennen, die afzonderlijk moet worden beschouwd waar het de zeegewesten Holland en Zeeland betreft.3 Ik toonde aan hoe 'wangedrochtelijk' het Hollandse beleid was waar het de aanstelling van vlagofficieren betrof en voegde eraan toe dat het bewust handhaven van onbekwame vlootvoogden negatieve gevolgen had. Slechts een Hollander mocht het opperbevel over de vloot van de Republiek voeren. Vanuit dit oneigenlijke zeventiende-eeuwse denkraam was het daarom voor de Hollanders zo triest, dat zij bij gebrek aan een bekwaam vlootvoogd in eigen gelederen uiteindelijk de Vlissinger Michiel de Ruyter in die functie moes ten benoemen. Een stelling behorende bij de dissertatie van de Zeeuwse cultuurhistoricus Hein Kluiver luidt: 'Nog steeds wordt de geschiedenis van de Republiek te weinig als de geschiedenis van de afzonderlijke soe vereine provinciën geanalyseerd en beschreven'. Met welk een genoegen zou ik hieraan willen toevoegen dat dit zeker het geval is waar het de zeegeschiedenis van Zeeland betreft. De Zeeuwse admiralen waren van jongs af aan in dienst van de Admiraliteit van Zeeland. Marine-officieren die vanaf de laagste rangen grootgebracht waren op oorlogsschepen. Mannen die wisten van varen en vechten. Een komaf waarop maar weinig Hollandse vlagofficieren zich konden beroe pen. Hoe toepasselijk is het daarom in dit kader de relatie tussen de Zeeuwse vlootvoogd Michiel de Ruyter, in dienst van de Hollandse admiraliteiten, en de Zeeuwse admiralen Evertsen en Bankert hier in een collage uit te beelden en daarbij de zeeslagen te noemen waarbij zij gezamenlijk betrokken waren. Een illustratie die herinnert aan het geruisloze samen werkingsverband van deze mannen tijdens de Engelse oorlogen in de zeventiende eeuw. Echter eveneens een afbeelding samengesteld ter gelegenheid van de viering van de 400ste geboortedag van Michiel de Ruyter. Noten 1. P.J. Blok, Michiel Adriaanszoon de Ruyter. 's-Gravenhage, 1928. 2. R. Prud'homme van Reine, Rechterhand van Nederland. Biografie van Michiel Adriaenszoon de Ruyter. Amsterdam/ Antwerpen, 1996. 3. D. Roos, Twee eeuwen varen en vechten1550-1750. Het admira- lengeslacht Evertsen. Vlissingen, 2003 Illustratie Michiel de Ruyter en de Zeeuwse admiralen. Een uitgave t.g.v. de 400ste geboortedag van De Ruyter in 2007. Deze prent wordt ook als poster (A3-formaat) uitgegeven. 29 Zeeuws Tijdschrift 2006/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 31