'We dare not meet him with our fleet' De Ruyter-herdenking van 1907 in Vlissingen Al sinds 1841 staat in Vlissingen een standbeeld van Michiel de Ruyter. Een echte herdenking van de grote held was er nog nooit geweest maar de tijdgeest in de beginjaren van de twintigste eeuw vormden daar een gunstige voedingsbodem voor. Ze kunnen wel tot de meest nationalistische en oorlogszuchtige in de geschiedenis van Nederland gerekend worden. Openlijke steun aan de broeders in Zuid-Afrika tegen de Engelsen (met steun van Duitsland), en het vestigen van de Pax Neerlandica in de buitengewesten (onder andere Atjeh) van Nederlands-lndië met als drijvende ideologie de ethische politiek. Wat paste er in dit klimaat van jingoïsme beter dan een huldeblijk aan De Ruyter. Had hij de Engelsen niet een duchtig lesje geleerd? Door Paul van der Velde Een nationaal comité werd opgericht dat de herden king in de Nieuwe Kerk in Amsterdam coördineerde maar dat ook toekomstgerichte doelen had. Namelijk het laten schrijven van een nieuwe biografie van De Ruyter (wat meer dan dertig jaar in beslag zou nemen) en de instelling van de De Ruytermedaille voor hen die zich verdienstelijk voor het zeewezen maakten. Voornaamste doel was echter door een inzamelingsactie de bouw van een zeevaartschool in Vlissingen mogelijk te maken. Daartoe had het comité zich tot het gemeentebestuur van Vlissingen gericht met het verzoek bouwgrond ter beschikking te stellen aan de Boulevard Bankert. De gemeente was maar wat blij met dit initiatief en gaf gevolg aan het verzoek. Kort daarop richtte het de plaatselijke afde ling voor een De Ruyter-herdenking op dat van de lokale comités in steden als Dordrecht, Groningen en Haarlem wel het belangrijkste was. De geboortestad van De Ruyter wilde gepast uitpakken voor zijn zoon. In de raadsvergadering van 2 november 1906 werd het Vlissingse comité officieel geïnstalleerd. Erevoorzitter werd de commissaris van de konin gin in Zeeland. R.J. Dijckmeester, voorzitter de burgemeester van Vlissingen A.A. van Doorn van Koudekerke en het bestuur bestond verder uit een aantal andere notabelen. Al tijdens de eerste verga dering kwam er een compleet plan op tafel. Daarom kon het comité met een paar ontmoetingen volstaan. Op het programma stonden een kranslegging bij het De Ruytermonument, een gekostumeerde optocht, de uitvoering van de cantate Michiel de Ruyter in de St. Jacobskerk (waarvoor een apart subcomité werd opge richt) en een sloepentocht. Ook over de datum werd nagedacht. De verjaardag van De Ruyter viel op de 24ste, een zondag, en daarom werd besloten het feest op zaterdag 23 maart te houden. Paus Pius X bleek al dispensatie aan de katholieken te hebben verleend voor een viering op zondag (en voor een rustpauze in de vasten) maar de zondagsrust van de gereformeer den was heilig. Tot slot werd met het oog op het jaar- gerijde besloten geen feest in de openlucht te houden. Rondedansen De correspondent van het Algemeen Handelsblad die in hotel Albion aan de Boulevard Bankert logeerde, zag dat de bevolking van Vlissingen juist van die buiten lucht genoot. 'Uit de cafés die talrijk zijn in Vlissingen, klonk lustig gezang. Ja, ze waren er warempel al aan het rondedansen. Ook langs de straten gingen zingen de troepen jongens en meisjes, Hollandse matrozen van het ter ere der feestelijkheden hier binnengevallen eskader [er waren vijf schepen van de Nederlandse marine] broederlijk gearmd met manschappen van het op de rede liggende Duitse slagschip Lothringen. De politie, die anders geen rustverstoring zo laat in de avond duldt, hield een oor dicht, kneep een oogje 30 Zeeuws Tijdschrift 2006/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 32