toe en liep desnoods een straatje om als er zo'n lustig troepje aankwam. Tactvolle lui, die Vlissingse agenten, ze weten wat een feestvierend mens toekomt.' Terwijl de journalist van de Vlissingsche Courant een gortdroog verslag van de feestdag gaf, keek de journa list van het Algemeen Handelsblad met een fris oog om zich heen en dankzij hem kunnen we ons een beeld vormen van hoe het er in Vlissingen op die dag uitzag. Ook voor het weer had hij oog. 'Vanochtend ontwaakte de stad in een glorie van zonlicht, dat danste over het water in de haven; zonlicht dat sprankelde over de rode en blauwe pannen daken en op de kotters in het dok en dat de oorlogsschepen in de haven helder kleurde dat het een lieve lust was om te zien. Het weer is heerlijk. Er jagen wat wolken door de lucht, maar de wind zit er onder en op regen is weinig kans [het was vier graden]. Tot ons hotel dringen hoornsignalen en tromgeroffel van de oorlogsvaartuigen door.' 'Bij het standbeeld is het allergenoeglijk druk. De Middelburgse, de Walcherse stoomtram en talrijke treinen brengen de goede buitenlui aan, die zich fees telijk getooid mengen onder de al bijzonder vrolijk gestemde Vlissingse burgerijOveral wapperen vlaggen want daarvan heeft deze haven- en loodsstad er in over vloed. Enkele huizen zijn zeer smaakvol versierd met bloemfestoenen, vlaggen en lampions. De boulevard is stampvol met feestpubliek.' De burgemeester en wethouders, de commandant van het eskader, Schout- bij-nacht W. Roemer en de voorzitter en secretaris van het departement van het Nut van 't Algemeen ['t Nut beheerde toen het standbeeld] legden een grote lauwer krans met de Vlissingse kleuren. Zij werden gevolgd door een stoet aan kransleggers die de journalist deed verzuchten dat het hoera van het publiek het enige was 'wat wat afwisseling bracht in de officiële plechtigheid van buigen, kransen leggen en nogmaals buigen.' Hij ziet de grote gebouwen van de Belgische en Nederlandse loodsensociëteit maar de Zeeuwse idylle wordt verstoord door 'twee ijzergeraamten van hoge hefkranen van de Scheepsbouwmaatschappij De Schelde die alle herenhuizen op de Dokkade opslokt en er kantoren tekenkamers van maakt. Het Dok is 31 Zeeuws Tijdschrift 2006/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 33