Een zeeleeuw die zowel met als wapens streed k Michiel de Ruyter in beeld Ongedurig en onversaagd. Een vechters mentaliteit en leidinggevende capaciteiten, zedig en burgerlijk. Vriendelijk, godvruchtig. Ingetogen en Matig. Scherp van zicht en met uitstekend geheugen. Meertalig. Van ekreukte kloekmoedigheid en schran- e voorzichtigheid. Voortvarend, altijd op streng doch rechtvaardig. Menslievend orgzaam, zachtmoedig en vreedzaam hart, zonder toorn of haat. Zorgvuldig, opgewekt. Eenvoudig en eenvou- ieven. Door Francisca van Vloten Talloze omschrijvingen zijn er van de man die in 1607 in een Vlissings zeevaardersgezin werd geboren als Michiel Adriaensz., zich in 1633 Machgyel Adryaensen van Vlyssinge noemde, in 1635 voor het eerst een scheepsjournaal ondertekende met Machgyel Adriaensen Ruyter en de geschiedenis is ingegaan als onze beroemdste zeeheld Michiel de Ruyter. Zijn loopbaan was opmerkelijk. Een baantje in de touwslagerij van de gebroeders Lampsins in Vlissingen liep op niets uit, hij wilde naar zee. In 1616 begon hij zijn zeemansbestaan als hoogboot- mansjongen. Binnen enkele jaren klom hij op tot matroos, stuurman en vervolgens schipper. Als 'schypper naast Godt' voer hij uit op de walvisvaart, in 1637 werd hij kaperkapitein op een schip van de eerdergenoemde gebroeders Lampsins en in 1640 koopvaardijschipper. Zijn carrière als oorlogsvaarder begon, na een voorproefje in 1641, met de Eerste Engelse Oorlog van 1652-1654. Aanvankelijk wilde De Ruyter het zeemansleven in 1651 vaarwel zeggen. Hij was inmiddels een gezien en tamelijk welgesteld man en stond, als tweevoudig weduwnaar, op het punt voor de derde keer in het huwelijk te treden. Door een dringend beroep op zijn vaderlandsliefde te doen, wist de Republiek der Verenigde Nederlanden - afhankelijk van de zeevaart en steeds weer in conflict met de Engelsen - hem over te halen voor één keer 'met tegenheit en bekom- 35 Zeeuws Tijdschrift 2006/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 37