Prent van Michiel de Ruyter door Hendrik Udemans, 1654, Museum Boymans-van Beuningen, Rotterdam. Uit Prud'homme van Reine, 1996. Gravure van de ontmoeting van De Ruyter met de 26 bevrijde Hongaarse predikanten aan boord van de Ruyters schip de Eendraght uit Lambertus van den Bosch, Leeven en daden der Doorluchtighste zeehelden Amsterdam 1676. Overgenomen uit Van der Moer, 2000. mernisse' 's Lands vloot te dienen. Bestevaer De Ruyter, zoals hij al gauw in navolging van Maerten Tromp werd genoemd, zou uiteindelijk nog vele malen en met groot succes voor het vaderland uitva ren. En nimmer, zo luidt het verhaal, begon hij een zeegevecht voor hij God in zijn kajuit om zijn hulp en zegen had aangeroepen. Levensbeschrijvingen De Ruyters lof werd tijdens zijn leven al veelvuldig gezongen, daarna nam zijn populariteit alleen maar toe. De eerste levensbeschrijving, van de Dordrechtse Latijnse Schoolrector Lambertus van den Bosch, rolde nog in het jaar van zijn dood van de pers. Dankzij Van den Bosch' beschrijving en op oorspronkelijk onderzoek gebaseerde biografieën van de Amsterdamse predikant Gerard Brandt (1687) en de Leidse hoogleraar vader landse geschiedenis Petrus Johannes Blok (1928) zijn wij goed geïnformeerd over De Ruyters levensloop, ook al missen hun beschouwingen de nodige afstandelijk heid. Loftuitingen verschenen in de loop der eeuwen in de meest uiteenlopende publicaties en in diverse talen. Pas na de Tweede Wereldoorlog werd De Ruyters leven in zijn historische context geplaatst en het zou nog tot 1996 duren voor de eerste veelomvattende kriti sche biografie over hem het licht zag. Daarin wordt De Ruyter gekenschetst als een man van de praktijk, voor wie achtereenvolgens de zee, de bijbel en zijn familie het belangrijkst waren. Hij had een opvliegend karakter, aldus Prud'homme van Reine, was streng maar recht vaardig en zonder twijfel een charismatisch opperbevel hebber. De klassieke held maakt plaats voor een man van vlees en bloed. Kan hetzelfde gezegd worden van De Ruyters verschijning in de beeldende kunst? De Ruyters heldendaden Zo'n 5 miljoen inwoners telde Nederland in de zeven tiende eeuw. In dat gouden tijdperk van de schilder kunst kwam een paar miljoen schilderijen tot stand dat zijn weg binnenslands vond en letterlijk bij alle lagen van de bevolking aan de muur aangetroffen kon worden. Het niveau was zeer wisselend, maar een analyse van wat er uit die tijd bewaard is gebleven - de absolute topstukken terzijde latend - leert dat zich onder die toplaag een grote groep werken van relatief hoge kwaliteit bevond. Dat was vermoedelijk een gevolg van het samenspel tussen kunstenaars enerzijds en de opgekomen burgerlijke naast kerke lijke opdrachtgevers anderzijds, een vernieuwing die tot verschillende vormen van specialisatie heeft geleid. De eerste succesvolle zeestukken kwamen rond 1600 tot stand, schilderijen van zeeslagen, schepen in 36 Zeeuws Tijdschrift 2006/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 38