Het Historisch Café, een publieksgericht onderdeel van het Historisch Platform, organiseert elke tweede woensdag van de maand een debat over diverse historische onderwerpen in Café P96 aan de Amsterdamse Prinsengracht. De organisatie besloot niet te wachten tot 2007 om aandacht aan Michiel de Ruyter te schen ken. Het Historisch Café liet drie De Ruyter-kenners op 13 september alvast vooruit lopen op het komende De Ruyter-herdenkingsjaar. Het mondde uit in een geanimeerde avond.-' De grootste en beroemdste Natuurlijk was daar Ronald Prud'homme van Reine die bekend staat als de biograaf van Nederlandse zee helden, De Ruyter incluis. Ook kon een vertegenwoor diger van het Scheepvaartmuseum in Amsterdam, waar nu al een tentoonstelling over De Ruyter te zien is, in de persoon van Cees van Romburgh niet ontbreken. Derde deelnemer was Jaap Haag, plaats vervangend archivaris van het Waterlands Archief in Purmerend, die van wal stak met een jeugdherinne ring over een vakantie die hij in Vlissingen doorbracht waar hij voor het eerst oog in oog met het standbeeld van Michiel stond. Terug thuis kreeg de leergierige Jaap een platenboek over de zeeheld. 'Het was een heel mooi, groot boek, met prachtige reproducties van zeehelden en zeeslagen. Het maakte diepe indruk op me. Pas veel later viel het jaartal waarin het uitgeven was me op: 1942. Het was een cadeau van de broer van mijn moeder die het aan mijn ouders had gege ven uit dankbaarheid voor hun gastvrijheid toen hij bij hen ondergedoken zat. Deze oom Adriaan, die in het verzet zat, heb ik nooit gekend want hij is later door de Duitsers opgepakt en in Buchenwald omge bracht. Dus dat 'foute boek' werd door mijn ouders toch gekoesterd omdat het door de 'goede oom' Adriaan gegeven was.' Vanaf het begin was duidelijk dat de drie historici het erover eens waren dat Michiel de Ruyter verreweg de grootste en de beroemdste zeeheld is. Prud'homme vertelde dat hij geen moment had geaarzeld de Zeeuw op de eerste plaats te zetten in zijn boek Zeehelden (2005) waarin hij een top veertig van Nederlandse 39 Zeeuws Tijdschrift 2006/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 41