de zeeheld, in dienst van de Republiek der Zeven Verenigde Provinciën, een belangrijk aandeel had in het handhaven van de machtige positie die de Republiek in de zeventiende eeuw op het wereldto neel innam. Staller, die eerder onder meer politieke prenten maakte voor De Telegraaf werkt voor dit boek nauw samen met Graddy Boven, conservator van het Marinemuseum in Den Helder. 'Graddy is de onmis bare motor achter het geheel. Elk detail moet klop pen, zowel de verhaallijn als de illustraties. Graddy is een wandelend kenniscentrum als het om Michiel de Ruyter gaat.' Eerder maakte Staller al een strip over de Gouden Eeuw. De heldendaden van De Ruyter waren hem al bekend. Staller: 'Het is bijna onge looflijk en allemaal even boeiend wat deze man in die tijd allemaal heeft kunnen bereiken. Natuurlijk verschijnt De Admiraal in het kader van het Michiel de Ruyterjaar. Maar de fascinatie voor deze man is de belangrijkste reden voor mij dit boek te maken.' Verschijnt maart april 2007 Uitgeverij Aprilis Marc Verhaegen Jan Kragt Opvallend in de lijst van de De Ruyter-publicaties is wel het stripverhaal Michiel de Ruyter van Marc Verhaegen (eerdaags illu strator van Suske en Wiske) en Jan Kragt. Beide heren zijn lid van Stichting Eureducation. De stichting ont wikkelt lesmateriaal op het gebied van de Europese geschiedenis. De Gouden Eeuw is volgens Verhaegen voor kinderen een interessante en cruciale periode in de geschiedenis. Verhaegen: 'Michiel de Ruyter was een woelwater. Zijn omzwervingen en zijn legendari sche zeeslagen maken het verhaal voor kinderen inte ressant. Bovenal was het een goed mens. Hij kocht slaven vrij en was goed voor zijn bemanning. Aardige kenmerken voor een hoofdpersoon in een kinder strip.' Het album staat voor humor en spanning, maar geschiedkundig houdt het tweetal zich aan de feiten. 'Als stiptekenaar heb je het voordeel dat je alle kanten op kunt', aldus Verhaegen. 'Toch zijn de waar gebeurde belevenissen in deze strip van groot belang. Maar de hiaten worden opgevuld met onze eigen fan tasie.' De zeeheldenbiografieën van historicus Ronald Prud'homme van Reine vormen een leidraad in het verhaal. In het album, waarvan de werktitel Michiel de Ruyter luidt, draagt de zeeheld een geheim met zich mee. Pas op de laatste bladzijden wordt duidelijk wat het geheim is. Verschijnt medio 20oy Uitgeverij Stichting Eureducation Adri van Vliet In Een vriendelijcke groeteniss. Brieven van het thuisfront aan de vloot van De Ruyter (1664- 16S5) zijn zo'n 100 brieven die de opvarenden van De Ruyters vloot van thuis kregen toegestuurd. Van Vliet bewijst dat het contact met het thuisfront niet verbro ken werd. In de National Archives in Londen liggen maar liefst 38.000 brieven van zeelieden die door de Britten zijn buitgemaakt. In Een vriendelijcke groeteniss worden de brieven uitvoerig toegelicht. De bundel geeft een boeiende blik in het dagelijkse zeemansle ven en in de gevoelens van het thuisfront. Verschijnt maart 200J Uitgeverij Van Wijnen F.p. de Boer De Ruyter Medaille is een koninklijke onderscheiding die jaarlijks op of rond de geboortedag van Michiel de Ruyter wordt uitgereikt aan personen die zich hebben onderscheiden op maritiem gebied. Het herdenkingsjaar van De Ruyter is voor auteur F.P. de Boer een mooi moment een boek uit te brengen over deze onderscheiding. Koningin Wilhelmina blies in 1907 de medaille leven in. Inmiddels zijn 202 medailles uitgereikt. De Boer heeft ondertussen al 100 kleine biografieën en foto's van personen die in de loop der tijd zijn onderscheiden met de De Ruyter Medaille. De Boer: 'Het meeste werk is toch het ver- 46 Zeeuws Tijdschrift 2006/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 48