^y^xTMiriUl^ /2«y for' Graddy Boven Michiel Adriaensz. de Ruyter (1607-1676), de grootste vlootvoogd aller tijden, is bejubeld en geacht door vriend en vijand. Binnen de landsgrenzen werd hij bemind en daarbuiten gevreesd. Meerdere keren is hij door buitenlandse regeringsleiders in de adelstand verheven. In De Admiraal beschrijft historicus Boven, werkzaam als conservator in het Marinemuseum te Den Helder, hoe De Ruyter, in dienst van de Republiek der Zeven Provinciën, een belangrijk aandeel had in het hand haven van de machtige en rijke positie die de repu bliek in de 17de eeuw op het wereldtoneel innam. Het is het relaas van een man die zijn leven op zee doorbracht, een zeeheld die hield van de grilligheid van de zee, het leven aan boord, de geur van geteerd touw en het geklapper van de zeilen. De Ruyter was een man zonder angst of twijfel, in het bezit van een uitzonderlijk strategisch en tactisch inzicht. Hij was ook een dapper zeeman die in dienst van de Staten en altijd in goed overleg zijn vijand vol vertrouwen tegemoet trad. Hij voer van de koele kus ten van Scandinavië tot aan de zwoele eilanden in de Middellandse Zee en van het donkere Afrika tot het zonovergoten Caraïbisch gebied. Zijn leven was zonder weerga vol hoogte- en dieptepunten. Dit is het verhaal van een vroom man op het kampanjedek, maar ook van zeelieden die boven in het want en beneden op de bedompte overloop, pompend voor hun leven, aan het zwoegen waren. De illustraties zijn van de hand van Jack Staller. Verschijnt voorjaar 2007 Uitgeverij Aprilis G .C. Dik De Zeven Provinciën. In dit imposante en op zeer groot formaat uitgegeven boek reconstrueert Dik Michiel de Ruyters vlaggenschip De Zeven Provinciën. Van alle onderdelen geeft hij beschrijvingen en nauw keurige tekeningen. Hen biografische schets over onze grootste admiraal completeert het boek. Ook bevat het alle bekende afbeeldingen die er ooit van het schip De Zeven Provinciën gemaakt zijn. Deze uitgave is enkele malen herdrukt, en op dit moment uitverkocht. Bij voldoende belangstelling verschijnt weer een herdruk. Verschijnt eind 2007 (bij genoeg belangstelling) Uitgeverij Van Wijnen 48 Zeeuws Tijdschrift 2006/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 50