Loodsen en strandingen Harmen van ver Werf, Met het oog op de Schelde. Raamsdonksveer: Vèrse Hoeven, 2005. ISBN 90- 75703-10-4, 16,50. Wim de Vrieze en Giel Overbeeke, Strandingen Schipbreuk voor de Schouwse kust 1824-1999. Burgh- Haamstede, 2005. ISBN 90 9020151 3, 17.50. Cor Heijkoop, Averij voor Ter Neuzen. Twee eeuwen scheepscalamiteiten om en nabij Temeuzen Vlissingen: Uitgeverij ADZ, 2006. ISBN 90-72838-37-8, 17,95. 'Ik hoorde het verhaal,' zo zegt Harmen van der Werf in zijn eigen Provinciale Zeeuwse Courant tegen colle ga-journalist Dolf Snel, 'over een situatie waarbij twee enorme staalmassa's elkaar in het Nauw van Bath op een zo geringe afstand passeerden dat je vanaf het ene schip iemand op het andere bij wijze van spreken een hand kon geven.' Sterke verhalen die nog waar zijn óók, dat tekent de maritieme atmosfeer en zeker die van het loodswezen op en om de Westerschelde. Harmen van der Werf, PZC-journalist die sinds jaar en dag Zeeuwse maritieme zaken in de breedste zin in zijn pakket heeft, maakte in de periode van april 2004 tot mei 2005 een serie reportages voor de rubriek 'Buitengebied' van zijn krant, waarin hij de lezer op vlotte manier deelgenoot maakte van zijn reisjes met een loods of aan boord van één van de schepen van het loodswezen. De verhalen voeren de lezer mee over de Westerschelde naar of van Antwerpen en Gent, maar ook wel over de Oosterschelde. Dat die artike len zijn gebundeld in Met het oog op de Schelde geniet ook de expliciete zegen van het Loodswezen regio Scheldemonden, dat de uitgave met foto's van regis- terloodsen en andere medewerkers ondersteunde, ter- Foto uit 'Met het oog op de Schelde'. wijl Guido van Rooij, registerloods en voorzitter van de regio Scheldemonden, een voorwoord schreef. Opnieuw vormgegeven als 'krantenartikelen' en verlucht met vaak heel mooie, helaas bij schriftloze foto's, drukken Van der Werfs 'miniaturen' de lezer met de neus op concrete momenten en voorvallen uit de levenssfeer van de loodsen. We maken mee hoe de Russische kapitein van de Amur 2524 zweet als een otter bij de brugopening van Souburg op het Kanaal door Walcheren, horen het gemopper van Millan Usaj, gezagvoerder van bulkcarrier 'Alabama' en ver nemen dat men op de redeboten flink de pest heeft aan de nieuwe veerboten op de Westerschelde, wegens de verraderlijke hekgolven die ze maken. 'Vooral 's avonds, als het donker is, kun je daardoor verrast wor den,' zegt redebootstuurman Henk de Ridder. 'Dat is niet leuk meer.' Uitgeverij Vèrse Hoeven lijkt zo'n beetje de vaste uitgever van werk van journalisten bij BN/De Stem en PZC. Niets op tegen: Met het oog op de Schelde is keu rig vormgegeven, met zijn harde cover en fullcolour binnenwerk. Helaas: alweer is het voor de boekenkast onhandige oblong formaat toegepast. Tegenpool van veilige en vakkundige beloodsing zijn de ook in de Zeeuwse maritieme historie ontel bare gevallen van stranding en schipbreuk. Wim de Vrieze, heemkundige, en Giel Overbeeke, die als opstapper/vervangend schipper van de reddingboot te Burghsluis 1600 mensen hielp redden, stelden hon derd van deze ongelukken en rampen te boek, die in de periode 1824-1999 plaatsvonden voor de Schouwse kust. De periode is bepaald door het 175-jarig jubi leum in 1999 van het reddingwezen, de tegenwoor dige KNRM, hoewel het idee werd geboren toen Wim de Vrieze in 2005 in Australië het boekje Shipwrecks Along The Great Ocean Road in handen kreeg. Het leek De Vrieze wel nuttig om ook een soortgelijk werk samen te stellen over het uit de koers raken, stranden en schipbreuk lijden van schepen 'op de gevaarlijke Banjaard en andere zandbanken voor de Schouwse kust'. Ook Overbeeke, die niet alleen praktisch aan het reddingwerk deelnam maar ook documentatie verza melde over dramatische strandingen, scheepswrakken en reddingwerk, liep met soortgelijke gedachten rond. Tot samenwerking was snel besloten; voor hun boek kozen de auteurs honderd calamiteiten die zich gro tendeels voordeden binnen de zesmijlszone voor de 50 Zeeuws Tijdschrift 2006/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 52