kust van Schouwen. Resultaat is een nuttig en deels in kleur geïllustreerd overzicht van hoogte- of liever dieptepunten van het leven op zee vóór Schouwen. Een geïllustreerd overzicht van scheepstypen en een verklarende woordenlijst verhogen de documentaire waarde. Averij voor Ter Neuzen is de derde ADZ-uitgave over Zeeuwse scheepsstrandingen door Cor Heijkoop. Het eerste exemplaar werd aangeboden tijdens de opening van de Terneuzense Havendagen 2006 aan Kees Muller, 'sleperskoning' van de Westerschelde. Onmiddellijk daarna werd Muller benoemd tot Havenman van het Jaar. De 'nieuwe Heijkoop' liep vervolgens gesmeerd, hetgeen ook zonder die suc cesvolle Terneuzense signeersessie te verwachten was. Vlissinger Heijkoop (zie ook het interview met hem in Zeeuws Tijdschrift 2004 nr. 6/7) is ook aan de overzij de van de Westerschelde bekend als nauwgezet mari tiem auteur - 'documentair publicist' noemt hij zich zelf in het Nawoord van zijn nieuwste boek en dat is een zeer passende, zij het wat bescheiden, omschrij ving van zijn inmiddels beproefde doel en werkwijze. Scherpe macroanalyses of rake, meeslepende schetsen hoeft de lezer ook nu niet van Cor Heijkoop te ver wachten; wél grondig gedocumenteerde gevallen, met unieke fotodocumentatie en degelijke onderbouwing door middel van een notenapparaat, registers en literatuur- en bronnenopgaven. Eén van de vele, vele calamiteiten trok mijn bijzondere belangstelling: de stranding van het Duitse binnenschip Willy Cornelia op 16 februari 1963 bij de Eendragtpolder, terwijl het met een lading cokes op weg was van Sluiskil naar Antwerpen. Na mislukte pogingen om dit sleepschip vlot te trekken brak het in tweeën. De rest van de strenge winter van 1962/1963 bleef het wrak tussen de dijkpalen 2 en 3 van de Eendragtpolder zitten. De resten werden nadien in het haventje van buurtschap De Griete 'aangeland' en uiteindelijk door de bur gemeester van Zaamslag per opbod verkocht. In De Griete ging ik als Zaamslags jongetje van bijna tien in het voorjaar van '63 herhaaldelijk met vriendjes kijken en spelen bij dit wrak: de kont van deze toch bescheiden schuit (997 ton) zie ik in mijn herinne ring nog altijd indrukwekkend oprijzen: eens te meer een bewijs dat het geheugen een geheel andere wereld creëert dan droge representatie van de - in het geval van de Willy Cornelia met foto's verluchte - feiten. Heel onopvallend biedt Cor Heijkoop tóch een soort macroverklaring waarbinnen ook het geval van de Willy Cornelia in een breder perspectief wordt gezet. Het grote aantal scheepsongevallen met binnenvaar tuigen in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw is volgens Cor Heijkoop opvallend. Radar en scheep- 51 Zeeuws Tijdschrift 2006/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 53