vaartbegeleiding stonden nog in de kinderschoenen en 'de binnenvaart leek letterlijk het onderspit te moeten delven tegen de snel moderner wordende zee vaart'. In feite werd de binnenvaart, aldus Heijkoop, 'aan haar lot overgelaten', hoewel veel schippers erg laat overgingen tot de aanschaf van moderne hulp middelen zoals radar en marifoon. 'De overheid legde in die jaren de prioriteiten bij de zeevaart op de Westerschelde.' Berichten in de pers over klachten aangaande vaarsnelheden van containerkolossen leren ons, dat de door Heijkoop geschetste belangentegen stelling van zee- en binnenvaart op de Westerschelde ook anno 2006 nog actueel is. Lokale boeken C. Visser Werkgroep Spanjaardstraat, Bewoners van de Spanjaardstraat. Middelburg: Werkgroep Spanjaardstraat, 2006. ISBN 90-9020631-0, 12,50. Mieke Meijer-van der Linde, Jaap van der Doef, Hans Sinice, Jarien Sinke-Blacquière, De Vlissingse Houtkust. Geschiedenis van de Oostenrijkse wonin gen in Vlissingen. Vlissingen: Initiatiefcomité De Vlissingse Houtkust, 2006. ISBN 90-9020544-6, ca. 17,50. Ruben Oreel, Kermis in Westkapelle. Vlissingen: ADZ, 2005. ISBN 90-72838-36-x, 15,95. Kees de Koning Wally Blaas, Gevallen en gebro ken. Slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog op en van Tholen en Sint-Philipsland. Vlissingen: Heemkundekring Stad en lande van Tholen, 2005. ISBN 90-808651-2-5, 18,90. Het afgelopen jaar gaf een flinke oogst aan lokale boeken te zien. Hen vrijwel onmiddellijk Middelburgs succes bleek de uitgave Bewoners van de Spanjaardstraat. Naar de naam van de hoofdauteur van dit zeer aar dige werkje, drs. C. (Tine) Visser - zelf uiteraard bewoonster van de Spanjaardstraat - is het een beetje zoeken in het boek: een haast ongepaste vorm van bescheidenheid. Andere leden van de Werkgroep Spanjaardstraat zijn Jan Pel (initiatiefnemer) en Bas Souman. Visser, al in de tachtig en oud-lerares aan de Pedagogische Academie, durfde het boekje geen gro tere oplage dan 400 te geven. Alweer te bescheiden, want binnen heel korte tijd was deze titel vrijwel uit verkocht. Van de al in 1381 vermelde straat passeren talrijke zeer verscheiden bewoners uit de negentiende Ruben Oreel Daar komen de schutters! {Omslagfoto van het besproken boek.) en twintigste eeuw de revue, uit verschillende strata van de maatschappij. Twee voorbeelden: de roem ruchte straatmuzikant en eenmansorkest Joh. Willem Leiendecker (Koperen Ko), als Nikkelen Nelis nog gepersifleerd door Wim Sonneveld, die zich in 1933 in Middelburg vestigde; en als tegenhanger Sophia van Slee, van 1886 tot 1919 hoofd van de openbare mulo- school in de Spanjaardstraat en 'zeer ruim bevoegd', aldus Visser. Vaak kreeg Van Slee een huwelijksaan zoek vernemen we, 'dat ze steevast afwees: ze was een geboren mannenhaatster'. Fascinerende kleine en minder kleine levens uit de smalle Spanjaardstraat - bij zulke lectuur bekruipt je weer het gevoel dat het in de geschiedenis behalve om grafieken en tabellen, macro-ontwikkelingen en grote structuren vooral ook gaat om het singuliere en ogenschijnlijk irrelevante. De glans, de boeiende werking van geschiedschrij ving toont zich toch vaak in de voortbrenging van het detail, het eenmalige en singuliere. De Vlissingse Houtkust behandelt een eigenaardig Vlissings wijkje, kort na de Tweede Wereldoorlog gesticht voor de wat beter gesitueerden (voltooid 1948). Hiertoe werd een dertigtal houten Oostenrijkse woningen aan en in de omgeving van de Vrij domweg gebouwd. Het is jammer dat je in dit mooi in full colour uitgevoerde boekje een beetje moet zoeken om de details te weten te komen. In de inleiding worden vooral vragen gesteld; zo wordt een 'spanningsboog' gecreëerd waarop je in een werkje van informatieve 52 Zeeuws Tijdschrift 2006/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 54