Willibrord preekt - op Walcheren! Negentiende-eeuwse schoolplaat. aard nu juist niet zit te wachten: de lezer moet in dit genre eerst met de basisgegevens worden bediend en vervolgens met de uitwerking. Kennis in Westkapelle is het meest recente fotoboek van Ruben Oreel. Een groot deel van dit document in full colour is gewijd aan de lokale traditie van het gaai schieten. Oreel mocht in het voorjaar van 2005 mee lopen met de voorbereidingen van dit schutterseve- nement, een gunst die tot dan toe nog aan geen foto graaf ten deel viel. Ook tijdens de kermis zelf maakte de fotograaf langere dagen dan menig kermisganger, aldus uitgever Bert Gerestein in zijn 'Ten geleide'. Hij 'sjokte ruim voor zonsopgang al met de tambier mee die de gaaischieters uit hun bed roffelde, en schui felde in de late uurtjes nog langs de kermiskramen'. Het resultaat is een boeiende documentaire in stills, nog verrijkt met een korte uitleg over het gaaischieten door Jan Kaland. Wat schreef Gerard van Westerloo in zijn Volkskrantrubriek 'Logboek Nederland' in 1999 ook alweer over het Westkappelse gaaischieten? 'Soms vergissen de schutters zich. Dan zetten ze de geweer loop aan hun mond en mikken ze met het bierflesje.' Opvallend aan Gevallen en gebroken, gewijd aan Thoolse en Fliplandse slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog, is dat bij de ongeveer 270 slachtoffers in de dodenlijst geen onderscheid is gemaald naar de kant waaraan deze mensen gevallen zijn. De auteurs gaan gevoelig heden bewust niet uit de weg; hun boek wil de herin nering levend houden aan alle omgekomenen, ook aan Tholenaars en Fliplanders ver buiten hun regio. 'We zijn zo objectief mogelijk bezig geweest,' zeiden Blaas en De Koning tegen het Reformatorisch Dagblad. 'We beschrij ven geschiedenis en dan moet je je altijd aan de feiten houden, zonder waardeoordeel. Dat betekent dat je ook eventuele gevoeligheden niet uit de weg moet gaan. Het moest per se geen eerbetoon worden.' Daarom lezen we behalve over de lotgevallen van onschuldige bur gers, verzetsmensen en vermoorde Joden met Thoolse achtergrond, óók over foute burgemeesters en Thoolse Oostfrontstrijders. Al die zo verschillende individuen passeren in verhalende hoofdstukken én in een waarde vol alfabetisch biografisch lexicon achter in het boek de revue. Hierin zijn bij vele persoonsbeschrijvingen ook portretfoto's, foto's van zerken of afbeeldingen van rouw advertenties e.d. opgenomen. Fictieve historie? Studiekring Eerste Millennium, Willibrord en Bonifatius. Waren ze ooit in Nederland? SEM-reeks Vergeten verleden deel 1; red. Ad Maas e.a. Breda/Gent: Papieren Tijger/Mens en Cultuur Uitgevers, 2004. ISBN 90 6728 176 X. 25. Willibrord en Bonifatius is het eerste boek in een reeks waarin belangrijke onderwerpen uit het eerste mil lennium aan de orde komen, kondigt de Studiekring 53 Zeeuws Tijdschrift 2006/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 55