ZEEUWSE BOEKENTOPTIEN Eerste Millennium aan op het achterplat. Deze onderwerpen worden benaderd 'vanuit de meer traditionele opvattingen en ook vanuit alternatieve visies'. Willibrord en Bonifatius is een exponent van de 'alternatieve' benadering. Kernpunt is de vraag waar omstreeks 700 na Chr. Traiectum gesitueerd moet worden: Utrecht, aldus de gangbare visie, Maastricht, Antwerpen of Tournehem in Noord-Frankrijk? Slechts twee van de zeven auteurs (Ton Spamer en Joël Vandemaele) kun je historicus noemen; de rest is bouwkundige, oogarts, bioloog, enzovoort; de twee historici zijn ook de enigen die in deze publi catie het conventionele standpunt verkondigen. De Nederlandse geschiedenis van het eerste millennium speelde zich volgens de schapen uit de dwarse kudde van de befaamde, in vakkringen nooit serieus geno men archivaris Albert Delahaye geheel af bezuiden de grote rivieren; Bonifatius werd bijvoorbeeld ergens bij Duinkerken vermoord in plaats van in Dokkum. Oogarts joep Rozemeyer (IJzendijke 1935), is de enige van origine Zeeuwse co-auteur. Zijn speciale belang stelling geldt Dorestad. In Willibrord en Bonifatius betoogt hij op basis van louter - vaak uit zijn context losgeweekte - circumstancial evidence dat Willibrords Traiectum waarschijnlijk in Antwerpen lag. En waar kwam Willibrord onze streken binnen? Alcuinus vermeldt dat hij in 690 landde in de monden van de Renus, Thefried van Echternach voegt er in 1102 aan toe: bij de 'novus portus de Greveninga'. Dat is niet ergens bij Domburg/Westkapelle zoals de populaire overlevering wil en evenmin aan de Grevelingen, maar vermoedelijk bij de uitmonding van het Zwin, omtrent de schorrenweide Grifningas, al vermeld in 737. Ach, tenminste dit deel van de historie is door Rozemeyer voor onze contreien behouden. 1 Mysteries in Zeeland Martijn Adelmund (Bruna) 2 Zeeuwse babbelaars Peter v.d. Ouden/ Ko de Jonge (Den Boer/De Ruiter) 3 Zeeland Karei Tomeï e.a. (Scriptum) 4. Capitool reisgids Zeeland Bartho Hendriksen (Unieboek) 5 Voetstappen in het verleden van Renesse Ger v.d. Bosch (De Vries) 6 Een dagje ringrijden Jan Jansen/Peter Verdurmen (Den Boer/De Ruiter) 7 Stemmen uit de sjoel Jan van Damme (Den Boer/De Ruiter) 8 Zeeuwse wijsheden Ruitenberg 9 Het verhaal van Zeeland Jan Kuipers/Robbert Jan Swiers (Verloren) 10 De Zeeuwse geschiedenis in meer dan 100 ver halen Kees Slager (Van Gennep) De Zeeuwse boekentoptien wordt samengesteld op grond van recente gegevens van grotere boekhandels in Zeeland: De Drvkkery te Middelburg, De Koperen Tuin in Goes, De Vries te Zierikzee en Basting in Oostburg. Boeken kunnen ter recensie worden toegezonden aan: J.J.B. Kuipers, Deltastraat 3, 4474 AK Kattendijke (telefoon 0113-215137, e-mail: j jbkuipers zeelandnet.nl) NVM Molenwater 81 Postbus 320, 4330 AH Middelburg telefoon 0118-616617 fax 0118 - 628278 PARTNERS e-mail info@schulting-partners.nl ECHTE MAKELAAR www.schulting-partners.nl 54 Zeeuws Tijdschrift 2006/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 56