VOLKSHELD EN HELD VAN DE WARE VRIJHEID DE RUYTER André van der Veeke Michiel Adriaansz. de Ruyter is een volksheld. Zijn afkomst, zijn karakter en zijn vermogen om een oor logsvloot te leiden hebben hem daartoe voorbestemd. Hij wordt al eeuwen geëtaleerd als een man van het volk, maar dat hij als Zeeuw weinig met de Oranjes op had, blijft meestal onderbelicht. Een volksheld spreekt alle lagen van de bevolking aan, vanzelfsprekend in het bijzonder de lagere regio nen. Het is niet noodzakelijk dat de volksheld zelf uit het 'volk' voortkomt of zich volks gedraagt. Een homo fiele dandy als Pim Fortuyn kan evengoed de status van volksheld bereiken. Een volksheld hoeft ook geen grote intellectuele prestaties te leveren of moreel hoogstaande daden te verrichten. Hij kan zijn positie te danken hebben aan zijn bekwaamheid in relatief triviale bezigheden als sporten of acteren. Een voorbeeld van de moderne volksheld bij uitstek is Dirk Kuyt. Zijn populariteit als voetballer heeft echter niet alleen met zijn beroep te maken. Het volk herkent in hem de Nederlander zoals hij eigenlijk zou moeten zijn: een vlotte, harde werker met zijn hart op de juiste plaats, jongensachtig en toch serieus, sociaal bewogen, spontaan. Kortom, de ideale schoonzoon zoals de sportpers hem graag afserveert. Een volksheld wordt soms door de elites gene geerd of zelfs verguisd en vervolgd. In dit verband mag ik opnieuw naar Pim Fortuyn verwijzen. Deze lieveling van het volk kwam mede door de weerstand die hij in de hogere regionen van de maatschappij opriep ten val. De politieke elite creëerde nauwgezet de omstandigheden die bijdroegen tot een geweld dadige finale afrekening. De dader van de aanslag was niet meer dan een - waarschijnlijk onvoorzien - werktuig van de politieke elite die het op Fortuyn had gemunt. Een expliciete samenzwering was daar niet eens voor nodig. Bij De Ruyter heb ik lange tijd het idee gehad dat zijn volksheldendom werd gecomplementeerd door een absolute bewondering van de maatschappelijke elite. In zijn eigen tijd en in de eeuwen na hem. Mijn mening had weinig met historisch inzicht te maken, eerder met een gebrek eraan. Als kind sprak de figuur van Michiel Adriaansz. de Ruyter natuurlijk tot mijn verbeelding. Dat had te maken met zijn klimpartijen in de kerktorens van Vlissingen. De meeste verhalen over beroemdheden bevatten geen bijzonderheden uit hun jeugd. Genoemde al dan niet verzonnen details uit De Ruyters leven boden in elk geval aan geschied schrijvers en volksopvoeders een absoluut houvast bij hun pedagogische arbeid. Een gevaarlijke klimpartij garandeerde de aandacht van de jeugd en die bood bovendien gelegenheid om uit te wijden over de maat schappelijke klim die volgde. Als je maar je best deed kon je hoog eindigen. Een voor de elite aantrekkelijker volksheld was niet denkbaar. Juist vanwege die ongevaarlijke, brede inzetbaarheid verloor de figuur van De Ruyter voor mij haar glans toen ik zelf moest gaan nadenken over leven en maatschappij. Wat had ik te maken met een 'gearriveerde' held, een held van iedereen. Een held 3 Zeeuws Tijdschrift 2006/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 5