ICHIEL DE RUYTER de grootste zeeheld uit de vaderlandse geschiedenis In 2007 wordt met tal van festiviteiten aandacht geschonken aan het vierhonderdste geboortejaar van Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Dat er na vier eeuwen behoefte bestaat om stil te staan bij zijn verjaardag zegt wat over zijn betekenis voor de Nederlandse geschiedenis. Wat maakt De Ruyter zo bijzonder? Door Tobias van Cent het lichaam van de Ruyter naar huis vervoerde, de Franse kust passeerde. Ook buitenlandse historici geven hoog op over de kwaliteiten van De Ruyter. De bekende Engelse hoogleraar Paul Kennedy noemt zijn optreden in de Engelse Oorlogen briljant. Zijn landgenoot en collega Andrew Lambert beschouwt De Ruyter als de grootste admiraal uit de zeventiende eeuw, die uitblonk op alle terreinen van de maritieme bevelvoering: leiderschap, tactiek en strategie. De Amerikaanse admiraal Alfred Mahan (1840-1914), een van de meest invloedrijke maritieme strategen, schreef in zijn The Influence of Sea Power upon History, 1660-1873, dat iedereen het erover eens is dat De Ruyter de belangrijkste vloot voogd van zijn tijd was. Ook in objectieve zin kan worden vastgesteld dat De Ruyter uitblonk als vlootvoogd. In de periode 1652-1676 voerde hij twaalf maal het bevel over een vlooteskader in een grote zeeslag of amfibische opera tie. Hiervan verloor hij er slechts drie. De resterende negen gevechten werden overtuigend gewonnen of eindigden onbeslist. Deze score krijgt extra glans in het licht van het gegeven dat De Ruyter vaak defen sief ten strijde moest trekken tegen een vijandige overmacht. Hij vocht meestal voor de verdediging van zijn land en niet voor de verovering van ander mans grondgebied. Zo hadden de Nederlanders in de Derde Engelse Oorlog (1672-1674) zich teruggetrok ken achter de Waterlinie. In de Engelse havens wer den troepen verzameld voor een invasie van Vesting Holland. Doordat De Ruyter in deze oorlog echter tot driemaal toe de gecombineerde Franse en Engelse vloot wist te verslaan, voorkwam hij de verovering van de Republiek. 7 Zeeuws Tijdschrift 2006/5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 9