WAAROM EUROPA EEN WAARDEVOL PROJECT BLIJFT Door Wilfried Martens Wat een genoegen om vandaag mijn visie over Europa te mogen vertolken, hier te Middelburg dat op amper veertig kilo meter ligt van mijn geboortedorp Sleidinge. Zeeland vertoont alle kenmerken van de regio waarin ik ben opgegroeid, dus naar Middelburg komen is voor mij een beetje als terug thuiskomen. Twee jaar geleden, het was ongeveer rond deze tijd, was ik met een team van medewerkers druk in de weer met het verzamelen van allerhande documenten die van nut konden zijn bij het schrijven van mijn memoires. Ik herinner me dat er in de dikke pers mappen een krantenartikel zat van Vrij Nederland waarin ik verklaard had dat ik als eerste minister wel licht beter zou aarden in Nederland dan in België. Dat was van mijnentwege niet zozeer een impulsieve opwelling, wel een oprechte ontboeze ming. Een verklaring off the record die me enkele dagen later overigens een bezorgde telefoon van koning Boudewijn opleverde. Dit maar om te zeggen dat Nederland altijd een land is geweest waar ik me goed thuis heb gevoeld - ook politiek gezien. De ontgoocheling was dan ook des te gro ter toen anderhalf jaar geleden, bij de referenda over de Europese Grondwet, precies Nederland een mas sale 'nee'-stem liet horen. Stilstand is achteruitgang De klap die de referenda in Frankrijk en Nederland veroorzaakten was zo groot dat het nog steeds ondui delijk is of de Grondwet overleven kan of niet. De ratificaties gaan dan wel door, maar een aantal landen 8 Zeeuws Tiidschrift 2006/7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 10