Wilfried Martens (links) en Wim van Celder. Foto: Jo-An Griede Naar een Politiek Europa Ik ben ervan overtuigd dat alleen een federale aanpak in deze domeinen tot effectieve resultaten kan leiden. Zolang Europa niet kiest voor de communautaire methode (de methode Monnet) - dus voor een heuse Politieke Unie waarin de unanimiteitsregel wordt afgeschaft of minstens tot het strikt minimum wordt beperkt - zal zij onmachtig blijven om gemeenschap pelijke acties te voeren. Kiest men daarentegen voor de confederatie, met haar intergouvernementele methode en blokkagemechanismen, dan zal het de Europese besluitvorming aan slagkracht blijven man keren. Helaas is het Politiek Europa waarnaar ik streef sinds jaren als voorzitter van de Europese Volkspartij, na de negatieve referenda in zekere zin een bedreigd project geworden. Want de Grondwet die toen verwor pen werd, zou de Unie een vastere juridische basis hebben gegeven alsook tal van blokkagemechanismen hebben weggewerkt. Bovendien zou de Grondwet een veelheid aan nieuwe bevoegdheden hebben toegekend aan het Europees Parlement en daarmee het democra tisch karakter van de Unie hebben versterkt - een eis die ik in de aanloop van de referenda vaak heb horen weerklinken. Het grootste slachtoffer van de niet-rati- ficatie is dus de parlementaire democratie. Van een paradox gesproken! Het was niet de enige paradox. Want de modale neestemmer die bij de referenda zijn angst uitdrukte voor de globalisering en voor de steeds snellere maat schappelijke verandering, moet nu vaststellen dat de Europese Unie door zijn neestem minder gewapend is om op deze uitdagingen een doeltreffend antwoord te bieden. Politici en perscommentatoren die er voorts als de kippen bij waren om de Grondwet 'dood' te verklaren, ervaren nu dat er eigenlijk geen alterna tief en geen plan-B is voor de door hen vermaledijde Grondwet. Rest de vraag hoe we de crisissituatie in een nieuw elan kunnen omturnen. Het antwoord kan men mijns inziens terugvinden in het verleden. Want als ik terugblik op vroegere crisisperiodes zoals ik die gekend heb in het begin van de jaren tachtig - met de eurosclerose en het europessimisme - merk ik dat men toen het tij heeft kunnen keren doordat zich leiders aandienden die bereid waren te vechten voor een gemeenschappelijke zaak en daarbij consequent de verworvenheden van de EU in het licht durfden te stellen. Leiders die moed betoonden om na een zware tegenslag terug op te staan, de rug te rechten en door te gaan. Ik ben daarmee aan de wapenspreuk van Zeeland geraakt die ik als levensmotto hanteer en ook als ondertitel van mijn memoires heb gebruikt: Luctor et emergo, 'ik worstel maar kom weer boven'. Laat dit vandaag en morgen ook het motto zijn van een Politiek Europa in wording. Dit artikel is een licht gewijzigde versie van de rede die op 25 oktober 2006 in Middelburg werd uitgesproken door Wilfried Martens in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Europese Volkspartij. n Zeeuws Tiidschrift 2006/7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 13