NEDERLAND - WATERLAND LEVEN OP DE RAND VAN DE OCEANISCHE RUIMTE JT' i Door Jan H. Stel De Watersnoodramp van 1953 leidde tot een technisch hoog standje: het Deltaplan. Het doel ervan was de zwakke schakels in de Nederlandse en vooral de Zeeuwse kustverdediging weg te nemen. Risico's van 1/4.000 tot 1/10.000 zijn hierbij uit gangspunten en gehanteerde begrippen. Nederland werd een internationaal erkend kennisland op het terrein van het water management en -beheer. Nederland - Waterland is een marke tingconcept met kroonprins Willem-Alexander als boegbeeld. Maar toch: 53 jaar later bereikte het water op 31 okto ber in Delfzijl een alarmerende recordhoogte van 4,83 meter boven het Nieuw Amsterdams Peil. Dit keer viel de noordwesterstorm niet samen met het spring tij. Het scheelde slechts een paar dagen. Nu ontsnapte Nederland aan een nieuwe Watersnoodramp. De onzekerheden blijven echter, het klimaat verandert, de zeespiegel stijgt en de menselijke activiteiten in kust gebieden nemen in snel tempo toe. Oceanische ruimte Onze planeet wordt gedomineerd door water: 73 procent van het aardoppervlak is ermee bedekt. Dit feit kleurt, al dan niet bewust, de perceptie van vele mensen ten aanzien van de zee: het is een oppervlak. Dit oppervlak hebben we ingedeeld in een vijftal oceanen, met daarbinnen zeeën als de Noordzee. De oceanische ruimte, 1348 miljoen kubieke kilometer water, is ech ter meer! Het is het water in de oceanen met alles wat erin leeft, met een eigen, zeer complexe dynamiek, met een 'geheugen' en met vele diffuse interacties met de bodem en de atmos feer. Regenwater, tijdelijk geleend van de oceanische ruimte, stroomt er via de drainagegebieden van de rivieren in terug. Aldus is er nauwe interactie met de menselijke activiteiten in vooral kustgebieden, delta's en de stroomgebieden van de rivieren. Problemen, risico's en onzekerheden bepalen onze visie ten aan zien van de zee. De meeste maatregels die we nemen, 20 Zeeuws Tijdschrift 2006/7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 22