Het in de wetenschap veel gebruikte begrip 'Systeem Aarde', reflecteert een visie, waarin we de Aarde beschouwen als een complex systeem van wis selwerkingen, koppelingen, regelkringen, stuurfunc- ties, enzovoort. De metafoor van het 'Ruimteschip Aarde' wordt in deze context ook wel gebruikt. Deze metafoor benadrukt de mogelijkheid van beheersbaar heid van het systeem door de mens, die er slechts onderdeel van is. De notie van 'Moeder Aarde' reflec teert afhankelijkheid, respect en kwetsbaarheid. In de notie van het 'Systeem Aarde' laten atmos feer, land, water, ijs en het leven vele ingewikkelde en onbegrepen interacties zien op verschillende ruimte en tijdschalen. De oceanische ruimte bevat 97 procent van het water op onze planeet. Het vormt het vliegwiel binnen het klimaatsysteem door de grote capaciteit warmte op te slaan. Oceaanstromingen verdelen de warmte over het aardoppervlak en bepalen in hoge mate het regionale klimaat, evenals fluctuaties daarin. Het verschijnsel El Nino is een mooi voorbeeld van een voorspelbare koppeling in de tropen binnen het systeem. El Nino's hebben grote economische en maatschappelijke gevolgen. Vergelijkbare koppelingen komen op hogere breedte voor. Voor Europa is de Noord Atlantische Oscillatie een belangrijke koppe ling tussen de oceaan en de atmosfeer, die bepalend is voor meerjarige wisselingen in ons regionale klimaat. Het 'Systeem Noordzee' omvat de Noordzee zoals we die geografisch kennen, de drainagebekkens van de rivieren, die erin uitkomen en alle menselijke acti viteiten in deze gebieden. Het ecosysteem Noordzee betreft het mariene milieu tot aan de kust. Hoewel de oppervlakte van de Noordzee slechts 0,00158 procent van het oppervlak van de oceanische ruimte beslaat, is het door de ligging tussen zeven sterk geïndustri aliseerde en verstedelijkte landen, een van de meest intensief gebruikte zeegebieden ter wereld. Behalve de traditionele activiteiten als transport en visserij, speelt zich op de huidige Noordzee een reeks van menselijke activiteiten af. Dat zijn: olie- en gasexploratie, zand winning voor de bouw en strandsuppletie, grindwin- ning, defensie, recreatie, offshore windenergieparken, aquacultuur, telecommunicatie, opslag van slib en het lozen van vervuilende stoffen. Door de snel toene mende bevolkingsdruk en het gebrek aan ruimte op land, lonkt de zee, de oceanische ruimte. Ons begrip van het mariene systeem bevindt zich aan de vooravond van revolutionaire ontwikkelingen. Hoe kunnen we de zee gebruiken om biologische grondstoffen voor de voedselproductie te oogsten, voor duurzame visserij en duurzame aquacultuur? Hoe kunnen we de enorme en unieke genetische en fysiologische eigenschappen van het mariene leven gebruiken? De zee is rijk aan grondstoffen en heeft een bijna niet voorstelbare diversiteit en productivi teit. De zee belooft in een reeks van de menselijke behoeften te kunnen voorzien. De Noordzee, is echter ook kwetsbaar en gevoelig voor de effecten van de vele menselijke activiteiten op land en in zee. Boer ontmoet visser Volgens een oude anekdote zag een in de Ardennen opgegroeide boer op een zomerse achternamiddag op de boulevard van Oostende voor het eerst van zijn leven de zee en riep verrast 'Wat een water, wat een water!' Een oude visser, een pijpje rokend op een bankje, hoorde hem aan en zei: 'Veel water, hè, meneertje. En dan ziet u alleen nog maar de bovenkant.' De perceptie van deze Belgische landrot typeert de traditionele land gerichte denkwijze van de meeste mensen. Duizenden jaren lang werd de oceaan gezien als een begrenzing van het land en een transportweg vol verrassingen. Eeuwenlang was het gebruik van de oceaan gebaseerd 22 Zeeuws Tijdschrift 2006/7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 24