op de veronderstelling dat de verschillende manieren, waarop de mens van de zee profiteerde naast elkaar konden bestaan. Maar dat is niet zo. Menselijke acti viteiten veranderen de productiviteit van de oceanen, zoals in het Zuidpoolgebied is gebleken. Met de instelling van een Exclusieve Economische Zone (EEZ) voor de Noordzee in 2000 heeft Nederland binnen het internationale zeerecht de plicht om de grondstoffen in de Noordzee op een duurzame wijze te exploiteren. Duurzaamheid met zijn economische, ecologische en sociaal-culturele peilers, is echter een complex en dikwijls beleidsmatig moeilijk te hanteren begrip. Op zee verkeert bijvoor beeld de visserij nog steeds in een jager-verzamelaar modus, terwijl aquacultuur nog in de kinderschoenen staat. Evenals bij de intensieve landbouw en veeteelt op het land, waar een transitie naar duurzaamheid plaatsvindt, is er een paradigmaverandering nodig van land-denken naar zee-denken. Het transitie-denken en het transitie-management worden bij het duur zame beheer van de zee nog maar zelden aangetrof fen. Toch is er een paradigmaverandering nodig van het traditionele, meestal sectorale en nauwelijks op het duurzame gebruik van de mariene grondstof fen gerichte denken, naar innovatief en duurzaam gebruik en beheer. Hierbij dient voorzichtig te worden ingespeeld op en gebruik worden gemaakt van de kenmerken van het mariene milieu en de natuurlijke processen binnen het (eco)systeem Noordzee. Er is een visie nodig, waarin gebruik, beheer, bescherming en ervaring samengaan; een visie waarin we onszelf weer als onderdeel van het systeem beschouwen. Deze trend kunnen we ook terugvinden in de nieuwe Europese regelgeving, die op ons afkomt. Maar hoe doen we dat? Een KNMI voor de Noordzee gewenst Wie luistert er niet naar het dagelijkse weerbericht of kijkt ernaar op de tv of de computer? We vinden het heel gewoon, dat we deze voorspellingen gratis krijgen: aangeboden door vadertje staat. Toch kost het maken van een weerbericht veel geld, belastinggeld. We vinden het vanzelfsprekend, dat de overheid dit doet en er zelfs een speciaal instituut voor heeft. De meeste mensen weten niet dat een weerbericht het resultaat is van een enorme internationale samen werking. De gegevens worden verzameld binnen de World Weather Watch (WWW), een wereldwijd informatiesysteem over het onderste deel van de atmosfeer. Regionale centra als het European Centre for Medium-Range Weather Forecasts in Reading in Engeland, maken regionale voorspellingen, die dan weer door het KNMI worden aangepast voor de Nederlandse situatie. We leven in een tijd, waarin het weeralarm van het KNMI, de stormvloedwaarschu wingen van de Stormvloedwaarschuwingsdienst en de waarschuwingen over de luchtkwaliteit, ons gedrag in hoge mate bepalen. En terecht: het gaat om het maat schappelijke welzijn. De enorme betekenis van de oceanische ruimte voor onder andere het klimaat, is in de afgelopen tien tot twintig jaar steeds duidelijker geworden. Waarom bestaat er dan geen weerbericht voor de oceanische ruimte? Waarom nemen we nog steeds genoegen met een handjevol gegevens om onze klimaatmodellen mee te voeden? Is de oceaan dan niet belangrijk voor de menselijke activiteit? Het Global Ocean Observing System (GOOS) is hierop het antwoord van de ocea nografen en meteorologen. GOOS, met als regionale component het uiterst succesvolle EuroGOOS, leidt tot een nieuwe vorm van operationele oceanografi- sche dienstverlening. GOOS is te vergelijking met het www-informatiesysteem. Het ontstaan en de ontwik keling van elke tropische storm kan van minuut tot minuut worden gevolgd waardoor vele mensenlevens worden gered. GOOS zal een wereldomspannend netwerk wor den (boeien en intelligente instrumenten in en op de zee en speciale satellieten in de ruimte) om gegevens te verzamelen over de processen, die zich in de oce anische ruimte afspelen. Evenals in de meteorologie wordt met behulp van supercomputers en numerieke oceaanmodellen belangrijke informatie gecreëerd. Deze informatie is in te delen in twee categorieën en 23 Zeeuws Tijdschrift 2006/7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 25