wel in klimaatvoorspelling en een reeks van oceano- grafische producten en diensten voor de duurzame exploitatie van de EEZ's en regionale zeeën als de Noordzee. Binnen de metafoor van 'Een KNMI voor de Noordzee', wordt aan de Haagse politiek voorgesteld om op proactieve wijze te gaan investeren in een regi onaal marien informatiesysteem voor het duurzame beheer en gebruik van het kapitaal van de Noordzee. Niet wachten tot Engeland of België het voortouw nemen maar inspelen op het EU-beleid en er op cre atieve wijze gebruik van maken om onze positie als innovatieve watermanager en beheerder te behouden en te versterken. Zeeuwse toekomstflitsen Zeeland had blijkbaar een ramp nodig die illustratief was en is voor de kwetsbaarheid en de grenzen van de 'maakbaarheid' van Nederland, om de aandacht van Den Haag te krijgen. Toch is er nog steeds een wereld van verschil te constateren tussen de Randstad en de rest van het land; dit ondanks onze Europese oriën tatie. Er is nu een 'Deltaplan voor de Zeeuwse ken niseconomie'. Zeeland, ingeklemd tussen de Randstad en Vlaanderen, heeft veel te bieden. Een greep: Overheid, ondernemingen en onder wijs - de drie O's - werken in Zeeland samen in verschillende innovatietrajecten. In het rapport Zee in zicht, zilte waarden duurzaam benut (2004) van de Stichting Toekomstbeeld der Techniek, wordt in het ontwerp Zee-nergie voortgeborduurd op bestaande kennis rondom de Oosterschelde. Innovatie in natuur ontwikkeling gaat hand in hand met de ontwikkeling van nieuwe waterkeringen en zilte tuinbouw. Het ontwerp illustreert een omslag in het denken van ruimtelijk scheiden van natuur en productie, naar het integreren ervan. Zee-op-land is een ander concept dat in deze provincie, maar ook elders in ons land, al ingang heeft gekregen. Zee-op-land betekent inten sieve, gecontroleerde kweeksystemen voor vissen als paling, meerval en tong, wieren; maar ook het Icweken van exclusieve zeegroenten als zeeaster, zeekraal, zee kool en zeebiet. Het Centrum voor Estuariene en Mariene Ecologie (CEMO) in Yerseke (onderdeel van het Nederlands Instituut voor Ecologie (NIOO) heeft onder leiding van zijn uit België afkomstige directeur Carlo Heip, internationale faam verworven en onderhoudt nauwe banden met Nederlandse en Vlaamse universiteiten. Het CEMO heeft een bijna niet te evenaren positie verworven in het Brusselse kenniscircuit. Het is een instituut waar Nederland en zeker Zeeland trots op mag zijn. In het zog van de activiteiten van het CEMO zijn de Hogeschool Zeeland en de Roosevelt Academy, in samenwerking met de Open Universiteit, de univer siteiten van Antwerpen, Gent en Maastricht, begonnen met een master-opleiding, waarbij wordt uitgegaan van de zee als een systeem. Hierbij richt men zich op het opleiden van de operationele managers van de zee van de toekomst. Voor een duurzaam beheer en gebruik van de oceanische ruimte hebben we dergelijke prakti sche mensen met een gedegen opleiding nodig. In een aantal toekomstbeelden schetsen ver schillende denkers allerlei mogelijk visies. De Rijkswaterstaat kijkt voorzichtig tien tot twintig jaar vooruit, de Stichting Toekomstbeeld der techniek doet dat wat rigoureuzer. In Toekomstflitsen. Visies op onze waterplaneet (2004) presenteren de futurologen Robbert en Rudolf Das een visie van een Zeeland, waarin het land marginaal is. Vele Zeeuwen gruwen daar nog van maar toch is aanpassing aan zeespie gelstijging en leven met de zee niet alleen een fan tastische uitdaging voor Zeeland maar ook voor alle mensen die leven in kust- en deltagebieden. Slimme oplossingen zijn innovatieve exportproducten. Dit artikel werd als lezing uitgesproken door Jan Stel op 13 december 2006 in Middelburg. 24 Zeeuws Tijdschrift 2006/7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 26