ZEEUWS IjDSCHRIF 6 Waarom Europa een waardevol project blijft l6 Nederland - Waterland. Leven op de rand van de oceanische ruimte Jaargang 56, nummer 7-8, 2006 Redactie Marcel Migo, Daphne Pappers, Oscar Steens, Paul van der Velde (hoofdredacteur), Francisca van Vloten, Dick van der Wouw en de gastredacteuren Jack van Aspert en Erik van Bostelen Vaste medewerkers Jan Kuipers, Anda van Riet (fotograaf), André van der Veeke Aan dit nummer werkten mee Wilfried Martens, Wim van Gelder, Uri Rosenthal, Jan H. Stel, Herman Pleij, Lineke Broos, Douwe Eisenga, Carolijn Visser Bestuur Stichting Zeeuws Tijdschrift W.T. van Gelder (voorzitter), A.J. de Visser (secre taris), J.A.M. Nijskens (penningmeester), D. van den Bout, A.L. Oosthoek, K. Scherphuis Adres Postbus 503, 4330 AM Middelburg, tel 0114 - 322878, redactie@zeeuwstijdschrift.nl, www.zeeuwstijdschrift.nl Abonnement Het Zeeuws Tijdschrift verschijnt vijf keer per jaar. De abonnementsprijs bedraagt 39,50 euro franco per post. Abonneren kan telefonisch of via de website. Opzegging dient schriftelijk te geschieden twee maanden voor het einde van het lopende jaar. Advertentieacquisitie Rita Oomen, tel 0167 - 563401, fax 0167 - 561200, japm.oomen@nedconnect.nl vormgeving Pharos M. van Hootegem Druk Pitman Grafisch Bedrijf B.V, Subsidiegevers Provincie Zeeland, BNA Kring Zeeland adverteerders Koninklijke Zeelandia Groep b.v., Zeeland Seaports, Provinciale Zeeuwse Courant, Galerie De Vier Gemeten Middelburg, de Drukkery Middelburg, Boekhandel Basting Oostburg, Boekhandel De Vries Zierikzee, Boekhandel De Koperen Tuin Goes, Auberge De Campveerse Toren te Veere, Pitman Grafisch Bedrijf B.V., Schutting Partners Middelburg, 2006 Zeeuws Tijdschrift, ISSN 0166-5154 De redactie heeft ernaar gestreefd de rechten van de illustraties te regelen. Degenen die des ondanks menen rechten te kunnen doen gelden, kunnen zich alsnog tot de redactie wenden. Voorkant: Wim van Gelder. Foto: Mechteld Jansen 2 Helder met Van Celder In zijn redactioneel staat Paul van der Velde stil bij het rijke palet aan zaken dat Wim van Gelder tijdens zijn periode als Commissaris van de Koningin in Zeeland heeft bezig gehouden. 3 'Sommige van mijn ideeën zijn pas na tien jaar aanvaard.' Interview met Wim van Celder Oscar Steens kijkt met Wim van Gelder terug op zijn tijd als Commissaris van de Koningin in Zeeland aan de hand van stellingen, tien seconden voor het blok en gewone vragen. Wilfried Martens, voormalig premier van België en sinds 1990 voorzitter van de Europese Volkspartij, houdt een warm pleidooi voor een nieuw elan in Europa. Hij ziet een federatief Europa als enige alternatief voor Europa wil het een rol blijven spelen op het wereldtoneel. ÏO The Role of the Regions in a United Europe Wim van Gelder is sinds 1992 voorzitter van de Stichting Zeeuws Tijdschrift. Hij schreef ook een aantal bijdragen voor het ZT. De bijdrage over de rol van de regio in een Verenigd Europa droeg hij voor tijdens de 8th Asia-Europe Young Leaders Symposium (AEYLS) op 1 december 2004 in de Abdij in Middelburg. 12 Veiligheid en onveiligheid: psychologische feiten, maatschappelijke trends en politiek-bestuurlijke hindernissen Uri Rosenthal is fractievoorzitter van de WD in de Eerste Kamer, hoogleraar Bestuurskunde aan de Universiteit Leiden en voorzitter van het COT Instituut voor Veiligheids- en Crisismanagement. Hij ziet een ministerie van Veiligheid als sleutel voor een samenhangend beleid op het weerbarstige ter rein van veiligheid want: 'het probleem met veiligheid is dat je het niet ziet. We zien alleen veiligheid.' )an H. Stel is hoogleraar Oceanische Ruimte en menselijke Activiteit aan de Universiteit Maastricht en verbonden aan het International Centre for Integrative Studies. Tevens is hij hoogleraar Duurzaam Gebruik van de Oceaan aan de Open Universiteit (in die hoedanigheid heeft hij contacten met de Hogeschool Zeeland) en consultant op het terrein van stra tegisch management en visievorming. Hij ziet Zeeland uit groeien tot het internationaal wateronderzoekscentrum maar dan moeten de Zeeuwen water veel meer als een vriend dan

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 2