EEN HERSCHIKKING VAN WAARDEN VINCENT VAN GOGH EN HET EXPRESSIONISME Door Francisca van Vloten Talloze draden verbinden Wim en Mineke van Celder-Wiggers met de cultuur van Zeeland en daarbuiten. Van Middelburg als centrum van de provincie tot Winterswijk, Amsterdam en New York. Van Zeeuws Tijdschrift en Nazomerfestival tot beel dende kunsten literatuur. Mineke's zusje Elizabeth Nijhuis- Wiggers beheert het Mondriaanhuis in Winterswijk. Toorop en Mondriaan tilden het Zeeuwse luminisme over de dijken van Walcheren. Een van hun grote voorbeelden - tevens geparen teerd aan Mondriaan - was Vincent van Cogh. Diens invloed op de Duitse en Oostenrijkse expressionisten is veel minder bekend. Met een prachtige tentoonstelling in het Amsterdamse Van Gogh Museum komt daar nu verandering in. In een inter view met Mirjam van Zuilen, in Zeelandboek w, stelde Wim van Celder onlangs als econoom en terugkijkend CdK, dat Zeeland in veel opzichten een provincie in een overgangsfase is. De verandering gaat langzaam en vraagt om een herschikking van waarden. Dat niet alleen de samenleving daarom vraagt maar het leven zelf ook, komt onder meer tot uiting in woorden van Mineke. Soms moet je alles voor jezelf op een rijtje zetten en zoeken naar wat belangrijk is in je leven. Dit artikel is mijn afscheidscadeautje aan hen. Het leven De predikantenzoon Vincent van Gogh (Zundert 1853 - Auvers-sur-Oise 1890) heeft in zijn korte leven verscheidene van die ijk-momenten gekend. Na aanvankelijk in Den Haag, Londen en Parijs als bediende klusjes te hebben gedaan voor kunsthandel Goupil Cie. die was opgezet door een broer van zijn vader, werkte hij een tijdje als hulponderwijzer en vervolgens ook hulpprediker aan scholen in Engeland. In december 1876 keerde hij naar Nederland terug, naar Etten waar zijn ouders zich hadden gevestigd. Hij vond een betrekking bij een boekhandel in Dordrecht. Zijn groeiende belang stelling voor de godsdienst bracht hem ertoe die baan na een paar maanden op te zeggen om in Amsterdam theologie te gaan studeren. Na een jaar verruilde Vincent Amsterdam voor Brussel waar hij zich inschreef aan een school voor Evangelisten. Van 1878 tot 1880 werkte hij als veldprediker in de arme mijnstreek de Borinage. Daar begon hij te tekenen en nam hij het cruciale besluit zijn leven aan de kunst te wijden. De kunst Terug in Brussel volgde hij cursussen anatomie en perspectief tekenen. Zijn jongere broer Theo (1857- 40 Zeeuws Tijdschrift 2006/7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 42