a ZEEUWSE boekenprijs JURYRAPPORT ZEEUWSE BOEKENPRIJS 2006 Door Paul van der Welde Dit is de vierde keer dat de ZBP wordt uitgereikt. Het is een initiatief van het Zeeuws Tijdschrift in samenwerking met de Zeeuwse Bibliotheek. In totaal zijn er 32 boeken ingezonden door 22 uitge verijen waarvan 7 Zeeuwse. Onderverdeeld naar categorieën: Beeldverhaal 3; Biografie/levensver haal 6; Cartografie 1; Detective 2; Geschiedenis 8; Kinderboeken 2; Kunstgeschiedenis 3; Poëzie 1; Proza 4; en Reisgidsen 2. Uit deze 32 boeken koos de jury zes boeken. In alfabetische volgorde op auteur zijn dat: Jeanine Dekkeren Katie Heyning (redactie): De Zeeuwse streekdrachten 1800 - 2000. Uitgeverij Waanders. Zwolle 2005; Oek de Jong: De wonde ren van de heilbot. Dagboek 1997-2002. Uitgeverij Augustus. Amsterdam 2006; jan kuipers: Brommers, gitaren en spandoeken. Vijftig jaar jong in Zeeland. Uitgeverij Aprilis. Zaltbommel 2005; Cees van Minnen: Amerika's beroemdste Nederlander - een bio grafie van Hendrik Willem van Loon. Uitgeverij Boom. Amsterdam 2005; André van der Veeke: Moerasbeest. Verdriet. Wagner Van Santen. Sliedrecht 2006; Carolijn Visser: Miss Concordia. Vrouwen in den vreemde. Uitgeverij Augustus. Amsterdam 2006. In dit juryrapport komen de boeken alfabetisch op auteur voor het voetlicht. De Zeeuwse Streekdrachten 1800-2000 van Jeanine Dekker en Katie Heyning is een fraai geïllustreerde publicatie over een cultuurhistorisch fenomeen: de streekdracht. Met recht kan dit lang verwachte boek het standaardwerk over de klederdracht in Zeeland genoemd worden. Bijzonder eraan is dat het de dynamische geschiedenis van de klederdracht tegen de achtergrond van de sociale en economische con text behandelt. Er is een vakkundige fotoredactie aan het werk geweest om klederdracht niet alleen te presenteren als museale topstukken maar ze vooral in hun natuurlijke omgeving te laten zien. Met over tuigende inzet van alle schrijvende medewerkers en de Stichting Zeeuwse Klederdracht wordt met verve getoond hoezeer klederdracht altijd is beïnvloed door de mode van de eigen tijd. Dit boek zal zeker een functie vervullen in de herwaardering van dit Zeeuwse erfgoed. De wonderen van de heilbot van Oek de Jong is een gedurfd en hoogst oorspronkelijk zelfportret. Zelfonderzoek moet schaamteloos gebeuren en dat trekt aan en stoot af. Het is een belevenis om mee te maken hoe De Jong zijn fascinatie onderzoekt door de techniek van het schrijven. Het is bijzonder hoe aanstekelijk en verrijkend dat is, want na dit boek lees je andere weer dieper: alsof je een cursus Tolstoj-lezen hebt gevolgd. Ook is het een interessante weergave van het literair scheppingsproces van zijn roman Hokwerda's kind na een writer's block van een paar jaar. Het dagboek heeft om te bestrijden dat het een eerlijk zelfportret zou zijn een mooi ironisch ingezet motto van Max Frisch: Alles kann man erzahlen, nur nicht sein wirkliches Leben. Brommers, gitaren en spandoeken. Vijftig jaar jong in Zeeland van Jan Kuipers is een feest der herkenning, 47 Zeeuws Tijdschrift 2006/7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 49