zeker voor de Zeeuwen van rond de vijftig. De jonge rencultuur in de tweede helft van de vorige eeuw is meermalen beschreven. Het nieuwe is dat nu speciaal aandacht wordt gegeven aan Zeeland. Het geeft een verrassend beeld van Zeeuwse bands. Wat opvalt is dat een aantal sleutelfiguren jarenlang een constante vormen in de Zeeuwse popwereld. Naast mainstream (Blof) is er evenzeer ruimte voor het ultieme experi ment (de Baader Meinhof Popgruppe). Het is inne mend en geestig geschreven en naast popgroepen komen ook het milieuactivisme en de literaire kringen aan bod. Amerika's beroemdste Nederlander. Een biografie van Hendrik Willem van Loon van de hand van Cees van Minnen is een monument voor een beroemde Nederlander in Amerika in de periode 1920-1940, die in Nederland in de vergetelheid is geraakt. Het levensverhaal van de popularisator Van Loon blijft boeiend van begin tot eind, als (buitenlands) journa list, wetenschapper en schrijver (miljoenen lazen zijn boeken over geschiedenis en kunst), maar ook als deelnemer in een buitengewoon interessant sociaal en politiek netwerk. Hij was bevriend met Franklin Delano Roosevelt, Albert Einstein en Thomas Mann. Van Loon was een gedrevene. Niet alleen in zijn zake lijk leven, maar ook in zijn (chaotisch) liefdesleven. Dat Van Minnen besloot om een biografie te schrijven van deze veronachtzaamde Nederlander getuigt van lef, juist omdat de naam van Van Loon onder historici geen enkele status heeft. Moerasbeest. Verdriet van André van der Veeke is de tweede poëziebundel die genomineerd is voor de ZBP. Het is een fraai uitgegeven bundel met als hoofdthema's verdriet, angst en verlangen die elkaar afwisselen. Het deel Achterstallig onderhoud' neemt veruit de grootste plaats in. Hier zitten enkele scherpe observaties in zoals in het gedicht 'het paar' waarin 'het proletendom' in rake bewoordingen wordt neer gezet. Het tweede deel, 'Tekens in het land', is een uit drukking van Van der Veekes verbondenheid met het Zeeuws-Vlaamse landschap. In de gedichten wordt een soort kwaaiigheid tegen landschapsontroering en archeologische melancholie bezworen door die met humor en met volstrekte afwezigheid van koketterie te bestrijden. Miss Concordia. Vrouwen in den vreemde van Carolijn Visser bevat zeven indrukwekkende verhalen van vrouwen die door het lot in verre oorden terecht kwamen en een nieuw bestaan opbouwden tegen de stroom in. Carolijn Visser ontmoette ze op haar reizen door Europa, Australië en Noord-Amerika. Ze portret teert de vrouwen met liefde, respect en ontzag voor de wijze waarop zij, als vrouw, overleefden in moeilijke omstandigheden. Stuk voor stuk zijn het persoonlijk heden die met hun eigen verhaal de lezer weten te boeien en te ontroeren. Ze schrijft met een bijzondere ingetogenheid, zodat ze een teveel aan drama uit de weg weet te gaan. Dat maakt haar portretten des te krachtiger. Zij is het voorbeeld van het bijna uitge storven ras van de door eigen nieuwsgierigheid voort gedreven reizende reporter wat intensieve contem poraine geschiedenissen oplevert waar de dagelijkse journalistiek geen tijd meer voor heeft. Emigratie is een ongelooflijk wreed proces, zei de Amerikaans-lndiase schrijfster Kiran Desai kortgele den tegen M Magazine van NRC Handelsblad. In haar boek The Inheritance of Loss verdiept Desai zich in het emotionele resultaat dat zich voltrekt in mensen die hun leven verplaatsten van een Indiaas bergdorp naar de metropool New York. Desai won onlangs de pres tigieuze Britse Man Booker Prize. Een equivalent van die prijs had Carolijn Visser ook horen te winnen voor Miss Concordia. Vrouwen in den vreemde. Bij gebrek daaraan in Nederland zal de Zeeuwse Boekenprijs 2006 ervoor in de plaats treden maar dat zal Carolijn die momenteel nieuwe inspiratie in China opdoet wel voor lief nemen. Graag verzoek ik Hendrina van Cranenburgh van de Campveerse Toren, die drie jaar hoofdsponsor van de ZBP zal zijn, de prijs, bestaande uit het gouden Zeeuws Meisje en een geldbedrag van duizend euro, te overhandigen aan Wayne McLellan echtgenoot van Carolijn Visser. Juryleden van de ZBP 2006 waren: Ton Brandenbarg, Mineke van Gelder-Wiggers (voorzitter), Diny Schouten, Paul van der Velde (secretaris) en Jaap Wagenaar. Mineke van Gelder las het juryrapport voor op 3 november 2006 in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek tijdens de uitreiking van de Zeeuwse Boekenprijs. 48 Zeeuws Tijdschrift 2006/7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 50