ZEELAND ALS MAATSTAF DER DINGEN Door Carolijn Visser Mijn eerste grote reis alleen was van Middelburg naar Polen, met de trein. Als ik het me goed herin ner, hoefde ik alleen in Roosendaal over te stappen. In Poznan stonden sissende stoomlocomotieven op de sporen. Alles was anders daar, achter het IJzeren Gordijn. Nooit zal ik meer het gevoel hebben zo ver weg te zijn geweest als toen ik weer het station van Middelburg binnenrolde. Thuiskomen kan heel lang duren. Thuiskomen in Middelburg begint voor mij op het moment dat ik vanuit de trein de Lange Jan kan zien. Kort daarna verschijnt ook Hotel Du Commerce aan de overkant van het kanaal. Het is winter, het zou wel erg toevallig zijn als de brug open was. In Café de Reutel brandt licht, daar is het al gezellig. Op de hoek de bakkerij waar de leideerste bolussen van de stad te krijgen zijn. Op de brug de vishandel met de beste haringen. Daartegenover de bloemenkiosk van Vera, die helaas niet meer leeft. Daarachter de bibliotheek die me dierbaar is omdat ik er zo vaak met mijn vader kwam. Daar zijn jullie. Lieve mensen! Hartelijk dank voor deze grote eer! Een prijs te krijgen in de stad waar je bent opgegroeid, dat is niet mis. Ik vind het dan ook erg jammer dat ik vandaag hier niet kan zijn. Op dit moment ben ik in Harbin, in het uiterste noorden van China, maar in gedachten ben ik wel in Middelburg. Dat ben ik trouwens vaak als ik op reis ben. Als iemand in China tegen me zegt dat iets zes kilometer ver is, denk ik: van Middelburg naar Vlissingen, dat is te doen, eventueel te voet. Dertig kilometer is van Middelburg naar Goes, dat is een heel eind. Helemaal als de laatste trein al is vertrokken. Een paar dagen geleden logeerde ik in een hotel in Peking naast een nieuwe shopping mail waarin - merkwaardigerwijs - een klokkentoren was geïnstalleerd die de uren afsloeg. Dat verheugde mij zeer. Ik moest steeds denken aan de harde dreunen van de Abdijtoren die de aarde zo mooi kunnen doen vibreren als je er dichtbij staat. Nergens kan ik naar de zee kijken zonder aan de Zeeuwse stranden te denken. Uitziend over de drukke haven van Lianyungang - in het midden van China - stond ik in gedachten op de boulevard van Vlissingen en zag dezelfde schepen voorbijvaren. Niets maakt meer indruk dan dat waarmee je jong wordt gecon fronteerd. Voor mij is Middelburg, Zeeland, de maat staf der dingen. Dit is het dankwoord van Carolijn Visser dat in haar afwezigheid werd uitgesproken door haar echtgenoot Wayne McLennan. 49 Zeeuws Tijdschrift 2006/7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 51