Signalementen samenstelling Jan J.B. Kuipers De dorstige vrouw van Oom Henk Cornelis van Minnen, Amerika's beroemdste Nederlander, een biografie van Hendrik Willem van Loon. Amsterdam: Boom, 2005. ISBN 90-8506-180-6, 34,50. Saskia de Bodt, Een Zeeuwse idylle. Het beeld van Zeeland in prentenboeken 1900-1960. Arnhem: Terra Lannoo i.s.m. de Zeeuwse Bibliotheek, 2006. ISBN- 10-9058976041; ISBN 13-978-90-5897-604-8, 17,95. Aan vergetelheid ten prooi, behalve in Zeeland, althans waar het zijn naam betreft: in juli 2006 werd voor de veertiende keer de H.W. van Loon Hardzeildag (Zierikzee-Veere en Veerse Meer) geor ganiseerd voor hoogaarzen, hengsten en andere rond- en platbodems, en geïnspireerd door de race die Hendrik Willem van Loon in 1928 uitschreef voor de Arnemuidense vissers in Veere. Over schrijver, journalist en educator Van Loon, die wel wat meer presteerde dan de organisatie van hardzeilevene menten, schreef Cornelis van Minnen een kloeke biografie. Het boek, mooi uitgevoerd met stofomslag en leeslint, werd genomineerd voor de Zeeuwse Boekenprijs 2006, maar behaalde niet de overwin ning. Van Minnen is directeur van het Roosevelt Study Center in Middelburg. Hier en daar verschenen tot dusver wel wat artikelen en verspreide publicaties over Van Loon, maar met Van Minnens boek beschik ken we nu pas over een volwaardige en uitstekend gedocumenteerde biografie van deze flamboyante en ook fysiek zeer aanwezige, want zwaarlijvige bestsel lerschrijver en amateurcasanova. Niemand minder dan Arthur Schlesinger schreef het voorwoord. Want ooit was H.W. van Loon (1882 - 1944) een inter nationale beroemdheid, die VS-president Franklin Roosevelt, schrijver Thomas Mann, Albert Einstein, koningin Wilhelmina en prinses Juliana tot zijn vrienden of goede bekenden kon rekenen. Tussen beide wereldoorlogen zond Hendrik Willem een niet aflatende stroom van populair-wetenschappelijke, zelf geïllustreerde boeken over geschiedenis en kunst, radioprogramma's en krantenstukken de wereld in; hij was in deze periode de bekendste Nederlander in de Verenigde Staten, en een soort intermediair tussen het Witte Huis en de Nederlandse regering. Hij maak te de Amerikanen vertrouwd met de Nederlandse geschiedenis en cultuur. 'I put Holland on the map, and that's the simple truth,' zei de 136 kilo wegende, joviale, eigengereide en notoir ontrouwe Van Loon zelfverzekerd. Tijdens de Tweede Wereldoorlog probeerde hij de onder het Duitse juk zuchtende Nederlanders als 'oom Henk' via een kortegolfzender moed in te spreken. Al in 1902 was Hendrik Willem van Loon naar de Verenigde Staten vertrokken, waar hij in 1921 door brak met zijn boek The Story of Mankind. Tussen 1928 en 1931 beleefde Van Loon een intermezzo te Veere, wat niet alleen de hardzeilwedstrijd opleverde, maar ook anonieme rondgangen als goedgeefse kerstman en het gedenkwaardig evenement van het bezoek van Edna Peters, Miss America, aan het slaperige stadje (in het boek ergens 'dorp' genoemd!), hetgeen uiter aard resulteerde in een foto van de fraaie dame in Veers kostuum. Van Loon zelf noemde deze jaren de gelukkigste van zijn leven; Van Minnen wijdde hoofd stuk 10 aan deze periode. Een productieve en beroemde figuur, deze Hendrik Willem van Loon, zeker, een man met een enorm brede ontwikkeling. Maar tegenover deze berg van vlees en feiten gesteld mist de lezer de diepte. Van Loon, de man van grote woorden en gebaren en weidse panorama's, was een verteller en eerder een typische Noord-Amerikaan dan een Nederlander - en misschien een beetje een schreeuwlelijk. In zijn schaduw bewogen zich figuren die eigenlijk meer tot de verbeelding spreken, zoals zijn drankzuchtige en ietwat tragische echtgenote Jimmie. Het is een attrac tief aspect van een 'gevuld' boek als dit, dat je achter de enorme facade van de protagonist ook op zoek kunt naar der gelijke fascinerende personen met wier levens het zijne zo was verbonden. Miss America in Veere, 1929. Rechts Van Loon en links de burgemeester van Veere, M.Q. Buijs Ballot. 51 Zeeuws Tijdschrift 2006/7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 53