ZEEUWSE BOEKENTOPTIEN soepel bewegende heupen en armen danst ook Bernice solo over de tegelvloer.' IJzersterke beelden! Het arriveren van de rock-'n-roll, mogelijk gemaakt door de opmars van radio, televisie en jukebox, was zeker een moeilijk te negeren want loeihard begelei dingsverschijnsel van de nieuwe tijd. Uitgeverij Aprilis beijvert zich de laatste jaren met de documentatie van dit fenomeen, in een breder kader van boeken over de recente geschiedenis van de lichte muziek in het alge meen. Aan een recente Zeeuwse titel, Brommers, gitaren en spandoeken. Vijfiigjaarjong in Zeeland is nu een boek van een andere Zeeuwse schrijver toegevoegd: Peter Sijnkes mooi en kleurig uitgevoerde Nederpophelden, pioniers van de popmuziek in Nederland 1960-1970. Tussen 2003 en 2006 interviewde Sijnke meer dan twintig bekende en minder bekende Nederlandse pop musici, die hun carrière gestart zijn in de jaren zestig. Sommige geïnterviewden zijn nog steeds professioneel in de muziek werkzaam, anderen zijn al gestopt of spelen alleen nog af en toe, min of meer voor de lol. Talrijke legendarische bands komen in het boek aan de orde, zoals The Motions, The Golden Earrings, After Tea, The Shoes, Q65 en The Outsiders, maar ook Blues Dimension, The Zipps en uiteraard het Zeeuwse psy chedelische fenomeen Dragonfly, over wie Peter Sijnke een monografie in voorbereiding heeft. De gesprek ken - ook met een Zeeuwse muzikant als Leo van de Ketterij (Shocking Blue) - gaan over leven en werk van de artiesten en zijn doorspekt met anekdotes. De beperking van de kale interviewvorm (vraag en antwoord) die Sijnke hanteert is die van alle oral history. Zonder inbedding in een historisch verhaal hangen de ontboezemingen hier en daar wat in de lucht, met name voor lezers die niet zo in de jaren zestig en de popcultuur van die tijd thuis zijn. Overigens treft een schromelijke vergissing in het voorwoord van Jaap van Beusekom, directeur van het Nationaal Pop Instituut. 'Nederlandstalige popmuziek,' schrijft hij, 'wie weet nog dat die vóór 1980 gewoonweg nog niet bestond?' Een enormiteit. De (p)op art-groep Het, ZZ en de Maskers - het zijn geheel of deels Nederlandstalig werk voortbrengende formaties die in de webencyclopedie van Van Beusekoms eigen instituut niet ontbreken; zo noemt deze de Het-hit 'Ik Heb Geen Zin Om Op Te Staan' 'een van de hoogtepunten in de geschiede nis van Nederlandstalige popmuziek'! - Om verder maar te zwijgen van figuren als Johnny Lion en Peter Koelewijn, met wiens 'Kom van dat dak af' het toch, 1 Vitrite, lichtpunt in Middelburg A. Franke (Den Boer/De Ruiter) 2 Over ambachtsheren en kasteelbergen M. Lenshoek e.a. (Koperen Tuin) 3 Voetstappen in het verleden van Renesse Ger van den Bosch (De Vries) 4 Zeeuwse babbelaars Peter v.d. Ouden/ Ko de Jonge (Den Boer/De Ruiter) 5 De Zeeuwse geschiedenis in meer dan 100 verha len Kees Slager (Van Gennep) 6 Een kind is geen postpakket F. Visser (AZZ) 7 Zomaar wat momenten Ch. Linssen 8 Borssele tot in de kern M. Jansen (Gem. Borsele) 9 Capitool reisgids Zeeland Bartho Hendriksen (Unieboek) ioSalzburgse vluchtelingen in Zeeland J.C. de Kruijter (Koperen Tuin) De Zeeuwse boekentoptien wordt samengesteld op grond van recente gegevens van grotere boekhandels in Zeeland: De Drvkkery te Middelburg, 't Spui te Vlissingen, De Koperen Tuin in Goes, De Vries te Zierikzee en Basting in Oostburg. Boeken kunnen ter recensie worden toegezonden aan: J.J.B. Kuipers, Deltastraat 3, 4474 AK Kattendijke (telefoon 0113- 215137, e-mail: jjbkuipers@zeelandnet.nl). commercieel gezien, allemaal een beetje begon. Ook de auteursinformatie achterin verdient geen schoonheids prijs. Een foto van Peter Sijnke tijdens de boekpresen tatie van Brommers, gitaren en spandoeken, gepaard aan de vermelding dat hij een van de initiatiefnemers was van de manifestatie 'Vijftig jaar jong in Zeeland', in het kader waarvan dat boek verscheen, kan licht de indruk wekken dat Sijnke ook de auteur van Brommers, gitaren en spandoeken is. En dat is, bij alle waardering voor zijn initiërende en stimulerende rol, niet het geval. Men had daar ook de auteursnaam moeten noemen. Het zijn onvolkomenheden die de waarde van dit mooie boek niet echt reduceren. Een waarde, die mede te danken is aan het rijkelijk opgenomen, fraaie beeld materiaal van bandfoto's, platenhoezen, hitparades en krantenknipsels. Wie het allemaal meemaakte, ziet zijn geheugen hier sterk 'gerevitaliseerd'. Jammer alleen van dat ontbrekende register... 54 Zeeuws Tijdschrift 2006/7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 56