de bouw van de tunnel. Bovendien dachten we dat we het infrastructurele probleem konden oplossen, zoals we dat nu ook met de tunnel bij Sluiskil doen. Ik heb kortom bewust ingecalculeerd dat een aantal zaken nog niet opti maal zouden zijn, onder het mom dat komt goed als de tunnel er eenmaal is. De maatschappelijke en economi sche ontwikkelingen zijn onderschat en worden verkeerd gezien. Ik heb het al in Trouw geschreven. In Zeeuws- Vlaanderen piepen ze dat er bedrijven zijn vertrokken. Ten onrechte. Het gaat om bedrijven met zowel een vesti ging in het noorden en het zuiden die nu één locatie kie zen. Veel efficiënter en beter voor Zeeland. Daarbij moe ten we ons realiseren dat de Westerscheldetunnel binnen het budget en binnen de geplande bouwtijd is voltooid en dat de vervoerstromen door de tunnel gaan zoals deze zijn voorspeld. Dat kunnen weinig grote infrastructurele projecten in Nederland ons nazeggen... Zeeuwse politiek bestaat. Zeker. Het landbouwaspect domineert bijvoorbeeld zwaar het denken van veel bestuurders, terwijl deze sector maar vijf procent van onze economie uitmaakt. Dat heeft te maken met diepgewortelde waarden die je ook merkt in discussies over de ontpoldering. Het gaat nog lang duren voordat die 'valse' beelden zijn ver dwenen. Langer dan elders, heb ik wel eens de indruk. En dat komt doordat de nieuwe instroom, de buiten poorters, hun verblijf in Zeeland niet als iets definitiefs zien. Ze beperken de maatschappelijke participatie tot een bestuurslid van de sportclub of een schoolbe stuur en een enkeling sluit zich aan bij een serviceclub als de Rotary, maar bij de 'buitenpoorters' wordt een actieve deelname aan instellingen als een politieke par tij of het waterschap vermeden, dat kost veel te veel tijd voordat men daar voet aan de grond krijgt. 5 Het Zeeuws Tijdschrift moet een opinie weekblad worden... Ik weet niet of daar plaats voor is. Opiniëren is een moeilijke zaak in Zeeland. De PZC praat de lezers een beetje naar de mond. Stel je voor dat ze zich con fronterend zouden opstellen, dat kost abonnees. Deze houding is onderdeel van de conflictvermijdende men taliteit die zo kenmerkend is voor een rurale samenle ving. Tragisch is in dit geval wel dat deze krant, die ik overigens tot de beste regionale kranten van Nederland reken, op deze manier al dan niet onbewust de eenzij dige provinciale benadering van de eigen identiteit ver sterkt of op z'n minst in stand houdt en open dialogen en echte discussies blokkeert. Ik heb het in mijn begin jaren in Zeeland zelf meermaals aan den lijve onder vonden als ik voorzichtig eens een opinie ergens over uitte, dan kreeg ik steevast de reactie: daar heb je die Amsterdammer weer met z'n provocerende uitspraken. 7 Zeeuws Tijdschrift 2006/7-8

Zeeuws Tijdschrift | 2006 | | pagina 9