GROOTS EN MEESLEPEND THEATERLANDSCHAP Door Alex Mallems Onder de titel 'Het sublieme Zeeland' koppelde hoofdredacteur Paul van der Velde in zijn editoriaal van het Zeeuws Tijdschrift 2006/3-4 de esthetische categorie van het Sublieme zoals de Britse achttiende eeuwse filosoof Edmund Burke die definieerde, aan Zeeland. 'Iedereen die Zeeland een beetje kent weet dat de potentie voor het Sublieme er enorm is', schrijft hij. Om die stelling te bekrachtigen, verwijst hij naar de voorstelling Der fliegende Hollander van Richard Wagner die tijdens het afgelopen Zeeland Nazomerfestival op locatie speelde bij het sluizen- complex van het Kanaal van Gent naar Terneuzen. In wat volgt wil ik een aantal producties die de voorbije jaren tijdens het Zeeland Nazomerfestival speelden, relateren aan dat concept van het Sublieme, zoals de Italiaanse hedendaagse kunstfilosoof Umberto Eco dat beschouwt in zijn recente standaardwerk De Geschiedenis van de Schoonheid. In zijn vorig jaar verschenen boek De Geschiedenis van de Schoonheid schetst Umberto Eco een overzicht van hoe Kunst en Esthetiek door de eeuwen heen geëvolueerd zijn. De wisselende schoonheidsidealen en de permanent veranderende houding van de maatschappij tegenover Kunst en Schoonheid, plaatst hij in een zeer breed perspectief. Schilderkunst, beeldhouwkunst, architectuur, film, fotografie, literatuur en poëzie vormen aanleiding en referentiepunten voor zijn cultuurfilosofisch betoog. Podiumkunsten komen daarbij niet aan bod, wat rui mte laat om complementair aan Eco, beschouwingen en inzichten te toetsen aan deze multidisciplinaire kunstdiscipline waarmee die traditionele kunsttak ken raakpunten hebben, denk maar aan de relatie tussen toneeltekst en literatuur of die tussen sceno grafie en architectuur. Eco wijdt een apart hoofdstuk aan het concept van het Sublieme. Dat gebruik ilc verder als leidraad bij het toetsen aan bepaalde locatievoorstellingen die Zeeland Nazomerfestival gemaakt heeft, geïnspireerd op het landschap van Zeeland. 71 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 75