terrein van logistiek en transport, te weten professor Jos Vermunt, met feiten omkleed, uitlegt dat de groot schalige containeroverslag voor Zeeland een goede investering is. Voor de werkgelegenheid, de distributie naar het achterland en noem maar op. Wat doet de PZC ermee? Niets. Het zou me kortom niet verba zen dat er gelekt is naar die journalist om als reactie hierop direct duidelijk te maken dat Gedeputeerde Staten de terminal blijkbaar voorlopig niet zien zitten. Treurige zaak. Ik heb het wel vaker gemerkt. Journalisten in Zeeland staan vaak aan, wat dan heet, de groenblauwe kant - de beperkte opvatting dat het in Zeeland alleen draait om natuur, rust en de kust terwijl bij de laat ste enquête tweederde van de Zeeuwen voor de ont wikkeling van de Zeeuwse havens en de aanleg van de Westerschelde Container Terminal was. Ik denk dat het een het ander niet hoeft uit te sluiten. Maar onze informatie over de kansen die Zeeland kan grijpen, onder meer met de Verbrugge Container Terminal (VCT) en Westerschelde Container Terminal (WCT), worden bijna structureel genegeerd. We zullen zien met welk standpunt GS komt midden juli. Ach, ik had me nog zo voorgenomen om in dit interview over andere zaken te praten. Over de romantiek, het avon tuur van de Zeeuwse havens. Dat het zo'n prachtige bedrijfstak is met zo'n enorme potentie. En dan krijg je dit.' Een normaal mens zou er cynisch van worden. Maar Vrijland blijft constructief en positief. Zijn betoog om Zeeland op te stoten in de vaart der vol keren is gebaseerd op argumenten en keihard fei tenmateriaal. Een voorbeeld. 'Wij moeten in Zeeland toe naar een professionele organisatie, zoals in Rotterdam, die structureel de belangen van de havens neerzet, ook naar de politiek. Daar zit een hiaat, een vacuüm. ZPPC maakt de havens zichtbaar in de vorm van lezingen, beursbezoeken, advertenties en inge zonden stukken. Prima. Maar we moeten naar Den Haag. Andere clubs doen dat ook en met succes. Wij praten er wel over, de professionalisering van onze lobby, maar het gaat hier allemaal wat langzamer. Zoals veel in Zeeland langzamer gaat dan elders.' Gebrek aan visie Ander voorbeeld. Elsevier publiceerde onlangs een artikel dat Zeeland in toenemende mate in trek is bij jonge gezinnen uit de Randstad. 'Klopt, het punt is alleen dat deze jonge mensen hier niet per defini tie economisch actief worden. Ze pendelen tussen Rotterdam en Zeeland en dat is niet de bedoeling. Wij zitten hier vooral met zestigjarigen met gouden bril letjes en baseballpetjes, die hier alleen komen voor de rust. Lieden die protesteren als een boer 's morgens om vijf uur gaat melken. Dat soort mensen kunnen we eigenlijk missen als kiespijn. Waarom? Omdat als al die dorpen in Zeeland een acceptabel voorzienin genniveau willen hebben, er ook geld verdiend moet worden. De Rabobank kwam onlangs met een onder zoek dat Zeeland economisch gezien de op een na slechtst presterende provincie en Zeeuws-Vlaanderen de op een na slechtst presterende regio is. Als je niets doet zal dat zijn weerslag krijgen op de sociale cohesie en infrastructuur in Zeeland. Is dat wat we willen?' Zijn er dan helemaal geen innovatieve, visionaire krachten in Zeeland? Mensen die deze ontwikke lingen onder ogen zien en er wat aan willen doen? Vrijland valt even stil... denkt na... en velt dan een genadeloos oordeel over het provinciaal bestuur. 'Neem de vorming van het nieuwe college, waarbij PvdA en WD buiten de deur zijn gezet. We zitten nu voor een groot deel opgescheept met groenblauwe politici die via een ambtelijke job door zijn gerold naar de politiek. Mensen die alleen maar lijken te denken in procedures en nauwelijks zicht lijken te hebben op hoe je een economisch kansrijk gebied als Zeeland kan laten aansluiten bij nationale en interna tionale ontwikkelingen. Ze hebben geen oog voor hoe snel de wereld ver andert en waar de kansen liggen. De wereldhandel groeit gemiddeld acht procent per jaar, omliggende havens met zo'n zes a zeven procent. In Zeeland zijn we blij met een schamele twee procent. En nog erger, we blokkeren de mogelijkheden om dat om te buigen als de WCT in de ijskast wordt gezet. Terwijl iedereen weet, van werkgevers tot werknemers, dat het econo misch een absolute winner is. Ik wil dat graag een keer gaan uitleggen aan het nieuwe college. Tot nu is het er niet van gekomen. Men heeft eenvoudig nog geen tijd voor ons.' Van goudvinkjes en carrièrepolitici Zeeland heeft een nieuwe commissaris, Karla Peijs. Nieuwe kansen? 'Een potentieel goudvinkje voor i8 Zeeuws Tijdschrift 2007 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 18