Toegeschreven aan Pieter van der Velde, Schepen vooreen havenstad, 1712. Foto: Zeeuws maritiem muZEEum Vlissingen. Van der Velde schilderde zeestukken, vaak de Schelde. Deze stad lijkt een imaginaire stad te zijn. Galeischepen werden in navolging van de Spanjaarden enige tijd gebouwd en gebruikt rond 1600. Het aardigst vind ik de schilders die onbevangen oog voor de omgeving hadden. Het verhaal van Ludolf Bakhuysen die evenals zijn grote voorbeeld Willem van de Velde het water opging. Hij versloeg geen grote zeeslagen maar bestudeerde, liefst bij slecht weer, de wolken, de wind en het water. Hij keek wat het licht deed met water en luchten. Aanvankelijk maakte hij net als Willem van de Velde penschilderijen, maar later werkte hij in kleur. Toen vader en zoon Van de Velde naar Engeland vertrokken, nam Bakhuysen hun rol als grootste zeeschilder van Holland over. Het is vreemd dat er zo weinig Zeeuwse zeven- tiende-eeuwse zeeschilders zijn (het waarom daarvan moet later nog een keer onderzocht worden). Het was onfortuinlijk dat het paneeltje van de Zierikzeese schilder Pieter Vogelaer te kwetsbaar werd bevonden om de reis van het Rijksmuseum naar Vlissingen te maken. Wel lukte het om werken van vader en zoon Anthonissen uit de Leidse Lakenhal in de tentoonstel ling op te nemen. Die twee hadden duidelijk iets met Zeeland. Vader Hendrick schilderde verschillende keren de Schelde en Zierilczee. Zoon Arnoldus heeft zelfs in Zierilczee en Middelburg gewoond. Onder de loep Over Pieter van der Velde (er worden vele spellingsvor- men voor zijn naam gebruikt maar ik heb deze aan gehouden) is niet zoveel bekend. In het archief van de stad Antwerpen is te vinden dat hij daar op 27 februari 1634 geboren werd. Hij was de zoon van de goudslager Peter van der Velde en Maria Nobis. Zijn leermeester was de zeeschilder Bonaventura Peeters (1614-1652). Pieter van der Velde moet in zijn tijd een bekend schilder geweest zijn want hij had een behoorlijk aan tal leerlingen in dienst. Dat belangrijke schilders als Erasm Quellis en David Teniers hem assisteerden, toont aan dat Van der Velde een kunstenaar van naam was. Zijn sterfdatum is vreemd genoeg niet te traceren. De nacht is voorbij gevlogen. De volgende dag is mijn eerste gang terug naar de zolder van het 22 Zeeuws Tijdschrift 2007 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 22