Pieter van der Velde, Scheper] op de Schelde voor een havenfront (vermoedelijk Vlissingen), 17de eeuw. Foto: Rob Kattenburg De roeibootjes op de schilderijen van Pieter van der Velde zijn vrijwel identiek. Ook de manier waarop de golven geschilderd zijn vertoont grote overeenkomst en op beide schilderijen wordt de schaduw van het bootje vermeden door als het ware een schaduw van een wolk aan te brengen. muZEEum naar het doek. Als het om Van der Velde gaat, kan het geen afbeelding naar de werkelijkheid zijn vanwege de galeien. Hetzelfde geldt voor de stad. De poort doet aan die van Zierilczee denken, met een beetje fantasie zouden de verdedigingswer ken Vlissingen kunnen zijn. Misschien schilderde de kunstenaar het later in zijn leven uit zijn herin nering of creëerde hij puur een imaginaire stad. Met een loep gewapend, bestudeer ik het schilderij. Na wat ik vannacht allemaal aan schilderijen op internet heb gezien, is het niet onbegrijpelijk dat de stad mys terieus aandoet. Dat zie je overigens bij meer werlcen van Van der Velde terug. Niet griezelig mysterieus maar vriendelijk en bizar, enigszins rond en vrouwe lijk. Voor mijn gevoel een eeuwigheid later kom ik op het voor de hand liggende idee naar een handtekening op zoele te gaan. Linksonder is met het vergrootglas duidelijk iets te lezen: 'vandervelde!' Nu ben ik ervan overtuigd dat we het schilderij echt aan Pieter van der Velde kunnen toeschrijven. Er staat zelfs een jaartal bij: 1712. Van der Velde moet dus na 1712 overleden zijn. Tijd om de directeur van het muZEEum Wilbert Weber van de ontdekking op de hoogte te stellen. Een kleine tien jaar geleden werd het schilderij aan het museum geschonken. Omdat niet precies duidelijk was waarover het schilderij ging, werd het niet geëx poseerd en stond het in het depot. We besloten Rob Kattenburg, kunsthandelaar en specialist in maritieme werken, in te schakelen om absolute zekerheid over het doek te krijgen. Deze verklaarde na inspectie dat het onmiskenbaar om een werk van Pieter van der Velde ging. Over de waarde wilde hij niet veel kwijt maar met het oog op de veilingprijzen van andere Van der Veldes moet het werk tienduizenden euro's waard zijn. Nu het schilderij aan Pieter toegeschreven is, heeft het een mooi plekje op de tentoonstelling gekregen. In de toekomst zal het nu zeker vaker te zien zijn. 23 Zeeuws Tijdschrift 2007 j 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 23