Mysterieuze heuvel Outokumpu Stainless in echt een 'geweldig' bedrijf, zegt de managing director 'en dat is geen goed koop pr-praatje.' De cijfers spreken boekdelen. De Zeeuwse fabriek heeft sterke maanden achter de rug. Door de grote vraag draaiden de machines op volle toeren. In het eerste kwartaal van dit jaar werd zelfs een omzetrecord geboekt, de vraag neemt ver der toe en de prijzen stijgen. Marc van 't Westeinde is ronduit lyrisch over de toekomst. De nieuwe cut- to-length-lijn loopt prima en de mijlpaal van 2,5 mil joen ton verwerkt en getransporteerd stainless steel is bereikt. Het personeelsbestand in Westdorpe is in korte tijd verdubbeld. Er zijn nu tweehonderd personeelsleden en het einde van de groei van het personeelsbestand is nog niet in zicht. 'Volle kracht vooruit', schreef de managing director onlangs nog in de personeelskrant. 'De toekomst ziet er goed uit; we bouwen verder op basis van onze sterke punten.' De naam Outokumpu is tot op de dag van van daag misschien wel de meest verkeerd geschreven en de minst begrepen naam van een bedrijf, weet Marc van 't Westeinde. Terwijl het eigenlijk heel simpel is. In het Fins betekent Outo 'mysterieus' en kumpu 'heuvel'. De naam refereert aan het ontstaan van het bedrijf: de ontdekking bij toeval van koper erts honderd jaar geleden in een heuvel in Finland. Een dorp met de naam Outokumpu is ook daar ontstaan. Oorspronkelijk deed Outokumpu dus aan mijnbouw en in dat dorp heeft het bedrijf een mijn- bouwmuseum ingericht. Van kopererts tot roestvast staal Naast de mijnbouw begon het bedrijf zich ook toe te leggen op de winning en verwerking van andere basismetalen zoals nikkel en zink. Toen de techniek beschikbaar kwam om van kopererts koperproducten (pijpen, radiatorstrips, materiaal voor warmtewis selaars en gevelbekleding) te gaan maken, nam Outokumpu die activiteit op in het bedrijf en verbeter de de techniek van het smelten van koper verder. Daar heeft het bedrijf nog steeds patent op. De afdeling Technology heeft zich gespecialiseerd in technieken voor mijnbouw en de verwerking van metalen. Cruciaal voor het huidige staalbedrijf is de vondst van chroomerts in de jaren zestig van de vorige eeuw in het noorden van Finland op de grens met Zweden. Chroomerts is één van de basisbestanddelen van roest vast staal. In 1968 bouwde Outokumpu in dat gebied een staalfabriek die zich ging toeleggen op de productie van roestvast staal met halffabrikaten bestemd voor de Europese markt. Roestvast staal was toen nog een kleine divisie van het bedrijf. Waren er in de jaren zeventig nog dertig producenten van roestvast staal, de afgelopen decennia is dat aantal gereduceerd tot vier grote bedrij ven. 'Aanvankelijk waren er bedrijven die vijftigduizend ton per jaar produceerden maar wil je nu meetellen dan moet je minimaal een capaciteit hebben van een miljoen ton.' Met recht kan Outokumpu zich als een multina tional betitelen. 'We zijn één van de grootste en meest toonaangevende producenten van roestvast staal in de wereld', zegt Van 't Westeinde met trots. 'Roestvast staal is altijd prima winstgevend geweest en het product is uit gegroeid tot een van de pilaren van Outokumpu. 31 Zeeuws Tijdschrift 2007 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 31