Een en al Stainless Steel De ontwikkeling van het bedrijf komt in een stroomver snelling als in 2000 wordt besloten samen te gaan met het Brits-Zweedse concern Avesta-Sheffield dat even eens roestvast staal maakt. Samen vormden ze Avesta- Polarit. Dat nieuwe bedrijf heeft nog geen anderhalf jaar bestaan. Outokumpu kocht als grootste aandeelhouder alle aandelen van Avesta-Polarit op en zo ontstond de Outokumpu Stainless steel-divisie. Het bedrijf stiet alle mijnbouwactiviteiten af en nam afscheid van de meeste koperactiviteiten. Sindsdien ligt de focus geheel op roestvrij staal. 'Sinds anderhalf jaar hebben we echt de strategie ontwikkeld om nummer één in roestvrij staal te worden', vertelt Van 't Westeinde. 'Alle andere activi teiten, op technologie na, hebben geen prioriteit meer en zullen op termijn worden afgebouwd.' Outokumpu Stainless verwerkt groot halffabrikaat roestvast staal tot klein halffabrikaat. Vanwege de uit stekende locatie in het havengebied van Terneuzen - centraal in Europa - is het bedrijf een voorname logis tieke schakel voor bestemmingen over de hele wereld. In Westdorpe komen grote rollen staal van tussen de twintig en dertig ton rechtstreeks vanuit Finland per schip aan. De staalrollen worden via semi-automati- sche productielijnen in smallere strips gesneden of tot platen geknipt. De strips en platen worden volauto matisch verpakt en opgeslagen. Dan zijn ze klaar voor vervoer per vrachtauto, trein of schip naar klanten in Europa (70 procent), Azië en de Verenigde Staten. De doorlooptijd is minimaal vier weken, van staal- smelten tot levering bij de klant. Het orderboek is gevuld tot januari 2008. De zaken staan er dus goed voor. 'Waar het om gaat is dat elke kilo staal die in Finland wordt gesmolten via deze fabriek naar de klant gaat. Dan wer ken we het goedkoopst, het meest kostenefficiënt: route to market, noemen we dat.' Klanten zijn allereerst de servicecenters van Outokumpu zelf, maar ook handels huizen en eindverbruikers zoals producenten van boi lers, opslagtanks, keukens en pannen. 'Stainless steel is volgens Van 't Westeinde een product met een grote toekomst want het is niet alleen veelzijdig toepasbaar maar bovenal zeer duurzaam. Stainless steel is waar devast. Wanneer een bedrijf ervan af wil gaat het terug naar Outokumpu en wordt het voor honderd procent hergebruikt.' Niet voor niets prijkt het bedrijf hierdoor in de Dow Jones Sustainability Index. Daarop zijn we hier ook wel erg trots.' Zeer hoge arbeidsmoraal Outokumpu vestigde zich in 1992 op de Axelse Vlakte. Dat was in meerdere opzichten bijzonder, memoreert Marc van 't Westeinde. Hij was er van meet af aan bij betrokken, eerst als locatiemanager en sinds 2000 als managing director. 'Het was de eerste vestiging van het bedrijf buiten Finland in de roestvast staalbranche dus dat werd met argusogen bekeken. Finnen zijn trots op zichzelf. We hebben er echt een succes van gemaakt en dat betekent veel binnen het concern. Omdat we onze positie zo heb ben opgebouwd, konden we de afgelopen jaren een investeringsprogramma van nog eens 55 miljoen euro uitvoeren. En daarmee stopt het niet', belooft Van 't Westeinde. 'Wij hebben hier iets staan dat in de hele wereld niet wordt geëvenaard. We zijn inno vatief en steeds op zoek naar verbetering en nieuwe uitdagingen.' Een van de belangrijke redenen voor het grote succes is volgens Marc van 't Westeinde de arbeids moraal. 'Die is hier erg hoog, en is typerend voor de streek. Mensen zijn echt bijzonder gemotiveerd en erg toegewijd. Dat is heel belangrijk. Ze werken niet toevallig hier. Ze zijn bewust medewerker van dit bedrijf. Mensen zijn trots op ons bedrijf. Er is beslist sprake van een Outokumpu spirit. Het moderne management, de betrokken wijze van leidinggeven en de efficiënte bedrijfsvoering dragen zonder twijfel bij aan het zakelijke succes, al doet Marc van 't Westeinde daar bescheiden over. 'Er moet iemand de baas zijn en dat ben ik dan', zegt hij met gevoel voor understatement. We hebben hier een vrij eenvoudige en platte organi satie. Wij redeneren vanuit de klant. Wat vraagt een klant? Hoe ziet de order eruit? De uitdaging voor de nabije toekomst zit in de huidige activitei ten nog beter doen. Ik voorspel dat de groei niet exponentieel zal zijn. De groei zit in de versnel ling van de stappen in het proces. We zijn bijna wereldklasse maar we hebben nog een paar stap pen te gaan. We zijn heel ver op het gebied van kostenefficiency en werken nu hard aan topkwali teit en betrouwbaarheid zodat we straks uiteinde lijk nog sneller en nog flexibeler kunnen werken. Met een optimale service aan de klant kunnen we alle concurrenten aan', besluit Marc van 't Westeinde slagvaardig. 32 Zeeuws Tijdschrift 2007 j 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 32