Verlaging van de milieubelasting, uitbreiding van de werkgelegenheid en pure winst voor de bedrijven. Biopark Terneuzen garandeert volgens de heer J. van der Hart, algemeen directeur van havenschap Zeeland Seaports, een pure win-winsituatie. Het toverwoord: koppelen. Het park koppelt activiteiten tussen bestaande en nieu we agro- en industriële bedrijven in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. En dit alles Door L'meke Broos zonder de inleg van de belastingbetaler: de bedrijven betalen alles zelf. Havenschap Zeeland Seaports is de trekker van het Biopark. Mooier ondernemen bestaat niet: bedrijf één ontvangt de grondstof die nodig is voor het produc tieproces, en sluist eigen afval door naar bedrijf twee. Een kostenbesparend en duurzaam proces. Bovendien levert het geld op. De kans dat een bedrijf blijft is gro ter. Van der Hart: 'Als een onderneming wat grond en reststoffen betreft volkomen op zichzelf staat, is het gemakkelijk een locatie op te heffen. Is het bedrijf door grondstof-, product- en reststromen met de loca tie verweven, dan wordt dat lastiger. Werkgelegenheid blijft op deze manier beter gegarandeerd.' Milieugunstige wisselwerking Biopark Terneuzen noemt zich een uniek en innova tief project. Volgens Van der Hart is het niet alleen een mooi project, maar ook een noodzakelijke ont wikkeling voor de toekomst: 'Klimaatverandering en milieuvervuiling gaan ook het bedrijfsleven aan. Wereldwijd moet worden omgeschakeld naar niet- fossiele energie. De hoofdactiviteit van de helft van de deelnemers ligt op het gebied van de bio brandstoffen. Biopark Terneuzen draagt dan ook bij aan het terugdringen van het gebruik van fossiele brandstoffen en daarmee aan terugdringen van het 33 Zeeuws Tijdschrift 2007 S 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 33