later opspoelen aan het strand.' De tertiaire lagen onder de Kaloot bevinden zich waarschijnlijk twintig meter en dieper, wist Warren. Vóór de Kaloot werden diepten tot meer dan 60 meter gepeild, zodat het goed moge lijk was dat de stroom daar de schelpen uit de tertiaire lagen losschuurde, waarna 'stormen en stromingen' ze op de kust wierpen. Warren: 'Zeker is het, dat door de activiteiten van schelpzuigers en de vele bommen en mijnen die in de oorlogsjaren in 't water en langs de kust ontploften, veel fraaie schelpen uit hun schuil plaatsen aan het licht werden gebracht, en dat het de laatste, in dit opzicht rustige jaren, heel wat meer inspanning vereist om echt mooie vondsten te doen.' Flinke graafactiviteiten en waterbouw ter plaatse zijn dus heilzaam voor de fossielenzoeker? Het is een suggestie die de gemiddelde Kalootbeschermer het schuim op de lippen zal brengen. Want de sfeer is sinds jaar en dag behoorlijk grimmig. Vruchteloos probeer ik een artikel over de Kaloot uit het digitale Magazine van Mileudefensie, editie mei 2003, te downloaden. De apocalyptische taal van de lead spreekt me erg aan: 'Waar nu nog fossielen worden opgescharreld, pootjegebaad, en vliegers wor den opgelaten, worden vanaf 2008 anderhalf miljoen containers overgeladen: de eindstrijd om het Zeeuwse strand De Kaloot is in volle gang'. Eindstrijd, ragnarok, armageddon, in die termen denken de last men standing van het milieuactivisme oude stijl. Het stuk behelst een interview met leden van de actiegroep 'Redt de Kaloot': Addie den Herder, Kees Steketee en Freddy en Teunie van Nieulande. Als ik de gedownloade tekst in een documentje probeer te plakken om hem te kunnen raadplegen verschijnt slechts een massieve barrière van onleesbare tekens op mijn scherm. Falende ICT-kennis bij Milieudefensie? Of is haar paranoia intussen zo ver gevorderd dat niemand met haar onwankelbare teksten aan de gang mag, zodat ze zuiver en eenduidig blijven, als gebeiteld in evangelische stenen tafels? 'Ons enige Zuid-Bevelandse zandstrand moet hoe dan ook worden behouden!' roept de website van 'Redt de Kaloot', met een realistisch oog voor de dagelijkse recreatieve noden van de medemens. Maar - enige Zuid-Bevelandse zandstrand? En Wemeldinge dan? Baarland? De Schelphoek bij Wolphaartsdijk? De kleine strandjes aan de Oosterschelde zoals bij Goese Sas, Kattendijke, Roelshoek? Een leugentje om bestwil zullen we maar denken. Strijders uit overtuiging, die zich hartstochtelijk en zonder materieel belang inzetten voor hun ideaal, verdienen respect. Dat geldt ook voor de Steketees en Nieulandes die pal staan voor hun Kaloot. Maar de overvloedige nabijheid van hedendaagse windmolens wekt onvermijdelijk de associatie met de eeuwige strijd van Don Quichotte, een in essentie tragisch gevecht tegen de tijd en de verandering. Vastgeplakt Het valt te verdedigen dat het in de aard van De Kaloot zélf ligt dat dit gebied niet vatbaar is voor behoud. Het was altijd al aan verandering onderhevig, omdat het nu eenmaal deel uitmaakt van het dyna mische estuarium van de Scheldemonden. Begonnen als de zandplaat Caloot, ver ten zuiden van de huidige Kaloot, ontwikkelde het gebied zich als een veel bre der en langer terrein, dat aan Zuid-Beveland raakte vastgeplakt. Een eeuw geleden was echter de afbraak al in volle gang. Let wel, dit was een natuurlijk proces. Hans Warren pakte er in 1950 de atlas bij. 'Ilc heb het eens nagezocht,' schrijft hij in het Zeeuws Tijdschrift, 'op een plaats waar men in 1907 bij eb lopen kon, staat nu, ook bij eb, 17 m water, en het strand is daar ruim 260 m teruggeslagen.' Zijn conclusie: 'Jaar in jaar uit wordt de Kaloot aangetast en afgeslepen door de stroom, en met grote snelheid verdwijnt wat eerst heel langzaam en geleidelijk werd opgebouwd. Zo is de geschiedenis van Zeeland: opbouwen en afbreken, zee wordt land en later wordt dat land weer zee.' Het is vloed. De Kaloot wordt een nóg kleiner Kalootje, Warrens 'teruggeslagen' strandje is geredu ceerd tot een streep zand. Mijn vondsten vandaag: een lege flacon zonnebrandcrème, twee verroeste blikjes, een losgescheurd stuk kinderstoel van wit plastic. Aan de vloedlijn staat een enigszins zonverbrand meisje met een rode bilcinibroek. Ze schraapt met haar rechtervoet in het zand als een zich vervelend paard. Op zoek naar fossielen? Diversiteit hoog houden. Bouwstenen voor een geïntegreerd natuurbe heer. Wageningen: Alterra, 2007. RIWA (Vereniging van rivierwaterbedrijven), Jaarverslag 1999- 2000. J.J.B. Kuipers, 'Informatie voor de bevolking: cie. ad hoe Borssele', Aloha 5-19 juni 1973. Hans Warren, 'De Kaloot als natuurreservaat en recreatieoord', Zeeuws Tijdschrift 1 (1950), 13-17. Willem de Weert en Jan Moekotte, "'Enkel het azuur als gezag". Zeeuwse schrijvers kiezen voor de groen-blauwe oase', Wantij i9(2002)nr. 4, 3-5. 44 Zeeuws Tijdschrift 2007 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 44