Afbeelding 4. Gravure op papier, 31,5 x 49,5, naar E. Hoogerheyden door A. Fokke en M. de Sallieth 1780, Zeeuws Archief, Zelandia IIIustrata III-230A. De eerste plaat laat het vastlopen van de Woestduin op de Noord-Rassen zien. Een golf slaat tegen de spiegel, waar de naam Woestdwyr? en het wapen van Amsterdam te zien zijn. De Walcherse duinen met de torens van Westkapelle, Zoutelande en Vlissingen liggen in het gezicht. Een sloep met zeven personen vaart van het schip af, terwijl een tweede, ook met zeven personen, juist te water wordt gelaten. Eén van hen is de bediende van de Britse passagier Barwell. Afbeelding 5. Gravure op papier, 31,5 x 49,5, naar E. Hoogerheyden door A. Fokke en M. de Sallieth 1780, Zeeuws Archief, Zelandia lllustrata III-230B. De tweede prent laat het kappen van de tuigage zien. Drie man zijn met bijlen aan het werk. Een ander op het voordek peilt met een lijn of het schip al loskomt. Opmerkelijk detail is de vlag 'in een sjouw', gedeeltelijk opgerold, als teken dat het schip in nood verkeert. Afbeelding 6. Gravure op papier, 31,5 x 49,5, naar E. Hoogerheyden door A. Fokke en M. de Sallieth 1780, Zeeuws Archief, Zelandia lllustrata III-230C. Op de derde prent wordt met de ondergang van de vlag de hopeloze situatie na tien uur 's avonds in beeld gebracht. Tientallen drenkelingen klampen zich aan wrakstukken vast. Afbeelding 7. Gravure op papier, 31,5 x 49,5, naar E. Hoogerheyden door A. Fokke en M. de Sallieth 1780, Zeeuws Archief, Zelandia lllustrata III-230D. De vierde en laatste afbeelding laat het redden van een deel van het volk de volgende ochtend zien. Linksvoor is de poon van de Naerebouts afgebeeld. De vissers Frans en Jacob Naerebout wisten met gevaar voor eigen leven het grootste deel van de bemanning in veiligheid brengen. Ongeveer vijftien personen verdronken, waaronder twee Britse passagiers en de onderkoopman Bruijstens. Van de lading kon niets worden geborgen. Het wrak spoelde op 30 juli op de dijk van Noord- Beveland aan. 48 Zeeuws Tijdschrift 2007 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 48