Zeelands roem, allemaal bloem! SCHOUTENS SMAAK Veerdiek. Foto: Digna Sinke. Door Dirty Schouten 'Aan bloemkool doen we niet. Bloemkool is wel erg lekker, maar veel te ingewikkeld om te telen. We verbouwen alleen wat gul en moeiteloos groeit,' zegt Digna Sinke over de twee moestuinen die ze samen met haar vader onderhoudt. 'Aan begieten doen we ook nooit. Planten worden robuuster als ze zelf op zoek moeten naar water. Volgens mij hebben ze dan ook veel meer smaak.' Digna's twee moestuinen, elk vijfhonderd vier kante meter groot, liggen respectievelijk onderaan en bovenaan de Veerdijk die naar de niet meer bestaande Veerhaven in Zonnemaire voert. De ene tuin, 'Boombos', is twintig jaar geleden gekocht door haar broer, 'maar ik ben er de baas'. De andere tuin, 'Veerdiek', is al langer familiebezit. In 1940 plantte Digna's grootvader er de metershoge ligus terhaag die de dijkhelling beschermt tegen de gure Zuidwestenwind. De nu enorme acacia plantte haar vader. Dikke rijen narcissen omzomen de aange stampte aarden paadjes die de tuin in vier gelijke stukken delen, waarop de aardappelen, de peulvruch ten, de blad- en de knolgroenten elk jaar van plaats wisselen. 'De narcissen bloeien heel feestelijk als de tuin er verder kaal bijligt. Dat beurt je dan erg op omdat dat de tijd is waarin je moet spitten.' Wortelvast Zonnemaire, een oud - dertiende-eeuws - dijlcdorp op Schouwen-Duiveland ligt niet naast Digna's deur, want als documentairemaakster en filmproducent woont en werkt ze in Amsterdam. Ze kocht haar twee de huisje in het dorp waar ze opgroeide, nog voordat ze eindexamen deed aan de Filmacademie, in 1971. 'Ik was toen tien jaar weg uit Zeeland, en ik begon me te realiseren dat mijn wortels er lagen. Een moestuin had ik al toen ik drie was, en ik verbaasde me dat het 53 Zeeuws Tijdschrift 2007 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 53