EERSTE LUSTRUM De Zeeuwse Boekenrpijs (ZBP) is een initiatief van het Zeewijs Tijdschrift in samenwerking met de Zeeuwse Bibliotheek. In 2003 werd de ZBP voor het eerst uitgereikt. Daarom vieren we dit jaar het eerste lustrum. De ZBP is ingesteld met het doel meer aandacht voor het Zeeuwse boek en boeken van Zeeuwen te krijgen. De website van het ZT heeft een aparte afdeling over de ZBP: van het reglement tot ingezonden boeken en van prijswinnaars tot juryleden. Door Paul van der Velde Voor de ZBP komen in aanmerking boeken over Zeeland en boeken die door Zeeuwen over een wil lekeurig onderwerp zijn geschreven. Uit de boeken die in het betreffende jaar voor de ZBP in aanmer king komen, kiest een deskundige jury ten slotte één boek dat naar haar oordeel het meest waardevol is. Dit boek wordt bekroond met de ZBP. In 2006 werd naast deze juryprijs de Jan Bruijnsprijs (publieks prijs) in het leven geroepen, genoemd naar de Goese boekhandelaar en uitgever Jan Bruijns die zich vooral toelegde op het uitgeven van lokale geschiedenis. Voor deze publieksprijs kon het publiek via de web site van het ZT stemmen. Ook nieuw in 2006 was dat de winnaar naast een prijsbedrag van 1000 euro het gouden Zeeuws Meisje, een ontwerp van de kera miste Eva Crebolder, ontving. De winnaar van de Jan Bruijnsprijs kreeg de zilveren versie en alle genomi neerden ontvingen de bronzen uitvoering. Zoals alle prijzen waar een jury bij betrokken is, heeft ook de ZBP naast lof ook de nodige kritiek te ver duren gekregen. De organisatoren van de prijs zijn zich ervan bewust dat er feilen aan hun handelen kleven maar ze blijven streven naar een zo groot mogelijke transparantie van de prijs en een zo groot mogelijke participatie van het publiek. Wel kan gesteld worden dat de prijs zich na vier jaar een plaats heeft verworven in het Nederlandse prijzenveld en wordt er op vele sites van organisaties en uitgevers naar verwezen. Naast Zeeuwse uitgevers - gering in aantal maar groot in pro ductie - hebben ook de landelijke en Vlaamse uitgevers hun weg naar de ZBP gevonden. Over de berichtgeving in de lokale media valt bepaald niet te klagen. Omroep Zeeland (TV en Radio) maken er inhoudelijke pro gramma's over en voor PZC-journalisten vormt de prijs aanleiding tot diepzinnige reflecties. Voor de landelijke pers blijft de prijs te perifeer ondanks het gegeven dat landelijk bekende auteurs zoals Annejet van der Zijl en Carolijn Visser de prijs wonnen. ZBP 2007 De viering van het eerste lustrum vormt aanleiding de prijs nog meer onder de aandacht van het publiek te brengen en dat zal met name gebeuren door de prijs verder in te bedden in de activiteiten rond de Week van het Zeeuwse Boek. De uitgevers kunnen inzen den voor zes categorieën: 1. Literaire fictie (auto) biografie. 2. Geschiedenis en heemkunde. 3. Kunst. 4. Populair (koken, tuinen, e.d.). 5. Kinderboek. 6. Overig (poëzie, levensbeschouwing, en zo voort). Bij het begin van de Week van het Zeeuwse Boek, op dinsdag 30 oktober, maakt de jury de nominaties in elk van de bovengenoemde categorieën bekend. De jury bestaat dit jaar uit: Karla Peijs (voorzitter), Ton Brandenbarg, Mario Molegraaf, Diny Schouten. Huib Uil en Paul van der Velde (secretaris). De deadline voor inzendingen is 15 augustus 2007. Op de website van het ZT en op www.literatuurinzeeland.nl wordt de lijst van ingezonden boeken bijgehouden. Vanaf 2 november tot 9 november (tot 12.00 uur) kunnen de bezoekers van de bibliotheken en boekwin kels in Zeeland stemmen op de genomineerde titels middels een voorgedrukt formulier met zes vakjes en een zevende vakje voor die lezers die het niet met de keuze van de jury eens zijn en hun eigen keuze uit de lijst van ingezonden boeken willen invullen. Voor degenen die niet in Zeeland wonen of niet in staat zijn naar de stemplekken te gaan blijft de mogelijk heid via de website van het ZT een stem uit te bren- 55 Zeeuws Tijdschrift 2007 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 55