Signalementen samenstelling Jan J.B. Kuipers met een bij drage van Nelleke Noordervliet Land en water, maar vooral water Art de Vos, Nederland, een natte geschiedenis. Schiedam: Scriptum Publishers, 2006. ISBN 90 5594 487 4, 29,90. Paul van der Heijden Maaiice Sier, Wonen op veen. Ellewoutsdijk in de Romeinse tijd. Utrecht: Stichting Matrijs, 2006. ISBN 90-5345-302-4, 14,95. Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden spelen in Nederland, een natte geschiedenis uiteraard een belang rijke rol. De tweede openingsfoto in dit boek (beide foto's beslaan een dubbele pagina) is een magnifieke, ietwat omineuze want in diepe blauwen gedrenkte opname vanuit het zuidoosten van de Vlissingse boulevard, met de Loodsensteiger, het standbeeld van Michiel de Ruyter enzovoort. Verderop in het werk ampele aandacht voor de Deltawerken. Ook hier weer prachtige foto's. En hiermee is tegelijk het karakter van Nederland, een natte geschiedenis getekend: het is vooral een kijkboek, een werk voor salontafel of wachtkamer. De laagdrempelige aanpak met weinig tekst en veel, groot neergezet beeldmateriaal heeft zijn verdiensten. Je zou kunnen concluderen dat dit kloeke en mooi uitgevoerde boek gericht is op de wat minder ontwikkelde, maar materieel welvoorziene lezer, ware het niet dat de aanschafprijs binnen de perken blijft. Waarmee een aardig overzichtswerk binnen het bereik van grote groepen is gekomen, waarin 'in klare taal en magnifieke fotografie' wordt uitgelegd hoe Nederland is geworden tot wat het nu is. Beginnend met 'de aller, allereerste Nederlanders' (afgezien van de spelfout in de titel een stukje waarbij de archeologisch ingevoerde lezer de wenkbrauwen zal optrekken, omdat De Vos ons land pas na de laatste ijstijd, in het mesolithicum, laat bevolken) reizen we via 'de eerste watermanagers' in het jaar nul langs dijkenbouwers en waterbeheer ders naar 'de toekomst' van 2006-2015, waar we geconfronteerd worden met het bekende doemsce nario van een door de zee opgeëist West-Nederland. De luchtige, journalistieke en zelfs jeugdboekachtige aanpak van De Vos manifesteert zich bij uitstek in zijn beginzinnen van deze afdeling over de toekomst. Naast een paginagrote, uiterst pessimistische kaart van een half verzonken Nederland lezen we: 'Een ding is zeker: Nederlanders zullen nooit vluchten voor het water. Daar is het in Nederland te fijn voor, het is gewoon een goede plek om te wonen.' Na dit hoofd stuk passeren thematische hoofdstukken over molens, droogmakerijen, rampen (opnieuw veel aandacht voor Zeeland) en hedendaags watermanagement de revue. De bijna dogmatische strijd rond de Zeeuwse ontpol- dering blijft bij dit laatste onderwerp onbesproken. Een opluchting eigenlijk - maar inhoudelijk wel een misser, net als het ontbreken van een register en een bronnen- en literatuuropgave. Inheems-Romeinse boeren in Zeeland, wie het verschijnsel natte voeten niet onbekend moet zijn geweest, kennen we onder meer uit de belangrijke archeologische opgraving van een complex boerde rijen bij Ellewoutsdijk in 1999 en volgende jaren. De bevindingen waren al vastgelegd in een dik weten schappelijk rapport, maar nu is ook een aantrekkelijk uitgevoerd publieksboekje verschenen, getiteld Wonen op veen. Ellewoutsdijk in de Romeinse tijd. Heel lang meenden historici en archeologen dat het veengebied rondom het huidige dorp Ellewoutsdijk pas in de Middeleeuwen bewoond raakte. Op het drassige veen konden, zo dachten ze, eerder geen huizen worden gebouwd. De ontdekking van negen boerderijen uit de Romeinse tijd was dan ook een grote verrassing, die ons beeld van de Romeinse periode in Zeeland aanzienlijk bijstelt. Tijdens opgravingen voor de bouw van de Westerscheldetunnel ontdekten archeologen van ADC Archeoprojecten tientallen rijen houten palen. Deze palen, van hout dat soms duizenden jaren 60 Zeeuws Tijdschrift 2007 j 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 60