Aan het eind van zijn boek vestigt Krabbendam de aandacht op een bijzondere vorm van materieel erf goed in verband met de Nederlandse immigranten die dreigt te verdwijnen: huizen gebouwd met bakstenen uit de steenbakkerij van vader en zoon Veneklasen, in 1847 vanuit Holten naar West Michigan gekomen. Ze stichtten een bedrijfstak die tot in de jaren dertig zou bloeien. Concurrentie uit andere staten en goedkopere cementtegels betekenden uiteindelijk de teloorgang. De Veneklasen-ovens leverden bakstenen voor meer dan driehonderd huizen en zeker honderd publieke gebouwen. Net zoals de aan het begin van het boek beschreven kerkgebouwen worden deze bouwwerken met afbraak bedreigd. Krabbendam: 'Hun verhalen zijn te waardevol om verloren te gaan.' Sommige verhalen zijn juist niet waardevol genoeg om bewaard te blijven. Dat ligt dan aan de gecorrum peerde manier waarop ze verteld worden. De reeks 'Mysteries in...' biedt steevast een dertigtal verhalen over het 'wonderbaarlijke en raadselachtige in uw eigen provincie', aldus uitgever Bruna van deze reeks. Elke plaats heeft zijn geheimen en elke stad zijn mysteries, aangeduid door oude namen, gevelstenen, opmerkelijke krantenberichten en verhalen die de mensen elkaar vertellen. Verhalen van langgeleden of recente gebeurtenissen die onverklaarbaar of onop gelost zijn. De in Mysteries in Zeeland opgenomen verhalen zijn steeds gekoppeld aan iets tastbaars bij de lezer in de buurt en 'zo nu dan zelfs doorspekt met een portie gruwel'. Enkele verhalen uit het boekje zijn een kindermoord in Hontenisse, de witte dame van de Scheldedijlc, de wolf van Terneuzen, het dodenschip van Walcheren, de verdwenen paap van EUewoutsdijlc en de Vliegende Hollander uit Terneuzen. Auteur Martijn J. Adelmund wil met zijn boekjes bijdragen aan een kleurrijkere wereld, meldt de Bruna-website. t van Cedar Grove, Wisconsin (ca. 1910), viak naast Oostburg, waarnaar veel Zeeuwen vertrokken. Afbeelding uit het bespro- Kleurrijlc is in elk geval de verbijsterende minachting voor feiten, bronnen, stijl en auctoriale integriteit waardoor Mysteries in Zeeland wordt gekenmerkt. Nu eens neemt de schrijver zijn, meestal willekeu rige, bron letterlijk over - zo moeten we het bij het dodenschip van Walcheren doen met de drakerige vertolking van de aan ongeneeslijk impressionisme lijdende Josef Cohen uit 1918 en zadelt hij ons bij de Vliegende Hollander op met een sprookjesboek van Reader's Digest -, dan weer bewerkt hij een tekst, zoals bij defakelore omtrent 'het huis van het zeewijf' in Vlissingen, die teruggaat op J.F. Oltmans (1840). Geen enkel onderwerp wordt in verband gebracht met een historiografische of literair-historische con text; een soort quiz 'Ontdek de mysteries' voor in het boekje is een frontale aanval op de intelligentie. Vraag 1: Vroeger werd Zeeland door reuzen bewoond, dat is bekend. Bij de Reuzenhoek zijn hun reusachtige doodkisten opgegraven en daarom heet die buurt schap zo. Waar of niet waar? Antwoord: "t Is jammer, maar het mocht niet zo zijn.' Geen echte reuzen dus? Weer wat geleerd! Dit boekje, een vorige maal nummer één in de Zeeuwse boekentoptien hoort zeker bij de slecht ste zelandicawerkjes die ik de laatste decennia onder ogen heb gehad. De formule werkt gezien de verko pen kennelijk wel, maar dat wil niet zeggen dat je bij de samenstelling van een bewust lichtverteerbaar boekje als Mysteries in Zeeland elke beroepseer aan je laars kunt lappen. Fouten zijn onvermijdelijk bij elk compilatiewerk, maar er is helaas geen beginnen aan om de zee van onjuistheden en de haastige graai- mentaliteit ten aanzien van onderwerpen en bronnen van dit boek in kaart te brengen. De auteur, die ook andere delen in de reeks heeft geschreven, noemt zich op het achterplat historicus en heeft zich 'gespe cialiseerd in lokale geschiedenis en opmerkelijke ver halen'. Het levert in Mysteries in Zeeland iets te vaak verbazingwekkende rommel op, verlucht weliswaar met enkele aardige plaatjes in zwartwit. Waar stond in Middelburg de voormalige Provinciale Bibliotheek? Aan de Segeerstraat, vraag het maar aan specialist Adelmund. 62 Zeeuws Tijdschrift 2007 i 3-4

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 62