F. van Waesberghestraat nummer 33 tot en met 41 in Hulst (1922); de 6 woningen met de nummers 31 tot en met 41 zijn in opdracht van P.P. de Waal uit Kuitaart gebouwd. togen sfeer heeft alle uiterlijke kenmerken om een vergelijking met Amsterdam-Zuid te rechtvaardigen. Net als J.C. van Epen (de assistent van Berlage en latei- zijn plaatsvervanger) was Rouleau doordrongen van zijn taak (van architecten) om schoonheid te scheppen en mensen gelukkig te maken. Om hen veiligheid en comfort te bieden, zodat wonen in de stad een rustgevend plezier wordt. Rouleau kent daarbij een grote mate van godvruchtigheid en zal zich zeker ook vanuit zijn geloofsopvatting tot een dergelijke opvat ting hebben bekeerd. Van Epen was weliswaar gelovig, maar eerder gevormd door de socialistische opvattin gen uit die tijd en tevens uit de meer algemene stem ming dat we na afloop van de Eerste Wereldoorlog een nieuwe toekomst tegemoet zouden gaan: vredig, voorspoedig en al het oude achter ons latend. Ook al bekeerden geen van tweeën zich tot het modernisme, toch spreekt uit al hun werk een dergelijk wereld beeld. Deze gedachte komt eveneens naar voren in de roman De Bekoring van Hans Münstermann, waarmee hij in 2006 de AKO Literatuurprijs won. In dit boek is een bijzondere rol weggelegd voor Van Epen, de ontwerper van de Amsterdamse Harmoniebuurt waar de hoofdpersoon woonde. Hygiënische enclaves De nieuwe wijk bestaat hoofdzakelijk uit de Van Waesberghestraat. Als je door die straat loopt, valt een ding gelijk op: de toegangen naar de woningen zijn allemaal voorzien van een kleine trap. Het begane- grondniveau van de woningen is met enkele treden van het straatniveau gescheiden. Sommige voordeu ren zijn in een nis gelegd, teruggetrokken in de muur van het huis. Alsof die kleine verhoging alleen nog niet genoeg was. Wat niet meteen duidelijk is, want alleen zicht baar aan de achterzijde, is dat de huizen op een talud gelegd zijn. De tuin ligt ongeveer anderhalve meter lager dan de straat. Door de begane-grondvloer iets te verhogen, creëert Rouleau dus een volwaardig sou terrain, grenzend aan de tuin. Hij benut die ruimte heel ouderwets voor de keuken, de provisiekamers n Zeeuws Tijdschrift 2007 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 11