Jt v F. van Waesberghestraat nummer 20 in Hulst; in 1926 gebouwd voor ).J. Biesbroeck (ansichtkaart). natuurlijk al veel langer kenden. Rouleau wil dat zodanig aan elkaar geschakelde woningen onderling herkenbaar zijn en maakt van elk huis een individueel pand. Vandaag de dag hebben projectontwikkelaars weer volop aandacht voor een dergelijke stedenbouw. Decoratie speelt hierbij een niet te onderschatten rol. Kijk bijvoorbeeld eens naar de brievenbussen, de dorpels onder sommige kozijnen, balkons en erkers. Goot- en nokhoogte wisselen en ook in de horizontale overgang zijn opvallende sprongen en hoekverdraai- ingen meer dan toegestaan. Een mooi voorbeeld daarvan is de aansluiting tussen de panden Van Waesberghestraat nummer 18 en 20, gebouwd voor de heer J.J. Biesbroeck in 1926. Gevels worden opgetrokken uit donkere baksteen, raamopeningen zijn klein, zoals gebruikelijk in de stijl van de Amsterdamse school. Houten kozijnen, wit geschilderd, zodat ze in het donkere veld van de gevel goed naar voren komen. Ze zijn fraai gegroe peerd, veelal in een harmonische verhouding, op de onderste lagen meer dan boven. In de kozijnen nog een verdeling van kleine ramen, zodat er nog altijd weinig licht naar binnen valt. Op nummer 20 vinden we een grote gemetselde entreepartij met Mylceense overkraging van de nis en een voordeur die met vijf treden gescheiden is van de straat. Boven de raampartijen uitbundig versierde rol lagen, maar liefst vier in totaal. Elke rollaag kent een andere versiering in donker metselwerk. Ertussenin is gebruikgemaakt van een lichtere, rode baksteen. Onder het grote gevelraam een donkere plint van staande stenen, a la de decoratiestijl van Van Epen. In de nok, eveneens donker gekleurd, juist andersom, liggende stenen. Nummer 18 ligt zeker dertig centimeter naar ach teren ten opzichte van nummer 20. Rouleau nam de gelegenheid te baat hier een accent aan te brengen in de vorm van een staande vertanding. Op begane- grondniveau sluit de gevel van nr 18 hierop netjes aan. Door de verdieping veel verder terug te leggen en 14 Zeeuws Tijdschrift 2007 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 14