F. van Waesberghestraat nummer i8 en 20 in Hulst; huidige situatie. Foto: Ernst van der Linden. in die ruimte een balkon boven op de woonkamer aan de straat te maken, wordt tezamen met de vertanding een zeer expressief staaltje vakmanschap in baksteen weggegeven. Omdat nummer 18 een woonhuis en een winkelpand betreft, beide met een eigen kap en bovendien geknikt ten opzicht van elkaar, kon de voordeur hier volgens de regelen der compositie geen verhoging krijgen - de winkelentree zat immers op straatniveau - en dientengevolge zou een diepe nis bij de voordeur eveneens ontoelaatbaar zijn. Om dit te compenseren legt Rouleau de winkel weer ruim naar voren, zodat deze ook prominent in de bocht van de straat komt te liggen. Zodoende ligt de voordeur op subtiele wijze toch in een nis, name lijk tussen de winkel en het voornoemde balkon. Een dunne luifel maakt de ingreep af en op die manier is de intimiteit van de woning(toegang) op een prachtige manier gewaarborgd. Aardig detail is dat de mid- dengoot tussen huis en winkel met een smalle pijp wordt afgevoerd naar het balkon aan de linkerzijde. Daarvandaan is geen afvoer voorzien. Kennelijk lean het balkon veel water hebben en zorgen de decora tieve openingen aan de voorzijde bij tijd en wijle voor voldoende lozing. Nummer 18 is in zijn geheel in een donkerder bak steen gemetseld, waardoor de vooruitgeschoven positie van het pand verzacht wordt. Wat versiering betreft is het huis de inverse van nummer 20; beneden liggende stenen en boven juist staande. In beide panden zijn helaas de oorspronkelijke raamverdelingen vervangen door nieuwe, met grotere glasopeningen. De begrijpe lijke behoefte aan daglicht in huis zal de bewoners van de huizen genoopt hebben tot deze geringe maar toch pijnlijke aantasting van het erfgoed. Wat Rouleau creëerde aan ruimte door ruime ver trekken te maken, deed hij tegelijkertijd teniet door het gebrek aan licht. Kijken we naar zijn utilitaire gebouwen - daarvan zijn er niet heel veel - dan valt op dat die evengoed een comfortabele mate aan dag licht ontberen. 15 Zeeuws Tijdschrift 2007 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 15