de posities, de karakters, en gewoontes van de bewo ners. De ontwerper van een woning moet de aard, de gewoontes, en de behoeftes van de bewoners goed kennen, als het ware een karakterstudie van deze maken, wil hij voor de bewoner een woning bouwen waarin deze zich gelukkig voelt. Het geluk van een huisgezin hangt véél van de woning, en de goede aan gename levensvolle huiselijke inrichting af. Evenals wij ons in een warme kleding met goede pasvorm aangenaam en thuis voelen, in tegenstelling met in een slecht passende, welke hindert in onze bewegin gen, zo moet onze woning ook warm, aangenaam, en gemakkelijk worden ingericht. Want in onze woning wordt niet alleen ons gevoel, maar ook ons oog getrof fen en worden onze kinderen groot gebracht, die iedere indruk reeds jong in zich opnemen. De gezel lige warm gemeubelde huiskamer zal dan in harmo nie komen met de echte moederliefde, en de kinderen zullen zich nergens meer voldaan voelen en thuis voelen, dan in dat heerlijke milieu. De aangename wijk Zoals we al zagen, brengt de aanschouwing van de schone natuurschepping een aangenaam gevoel bij ons allen teweeg. Ook een straat, een wijk hebben invloed op ons gevoel. De straataanleg heeft er geen schuld aan, dat wij de wijk, de straat, levenloos, wanstaltig, verve lend, lawaaierig noemen. Het zijn de woningen, het uiterlijk van de gevels die de schoonheid van de straat bepalen, die de straat een aangenaam, een smaakvol gezicht geven. De straten waardoor wij naar ons dage lijks werk gaan, moeten een behoorlijk en gezellige indruk maken, omdat onze geest direct na ons werk, na de schooltijd, aangename rust kan vinden. De indruk ken die het oog daar opvangt, beïnvloeden de stem ming, verhogen en verrijken de waarde van ons bestaan. Dit krijgt dan kleur en schakering. Het aangena me wonen in een wijk hangt dus in hoofdzaak af van het totale straataspect, onze woning moet er zo staan dat wij ze op geen ander plekje zouden willen, dat wij geen ander gevelbuur zouden verlangen. F. van Waesberghestraat 29 in Hulst (1925); rentenierswoning voor j.E. Schuerman uit Ovezande. Rechts staat Rouleau met twee van zijn kinderen. 23 Zeeuws Tijdschrift 2007 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 23