Detail van de pastorie in St. Jansteen. Zogenoemde spinconstructie en een tegel in de hal van de woning aan de Hemelstraat 11 St. Jansteen. Foto's Ernst van der Linden, komen beschikbaar voor een woning, straten met trottoirs, riolering eveneens en dan bescherming dat uw buurman het aanzicht van uw woning niet kan bederven door willekeurige bouwkuren. Ja! Ja! Zullen de meeste onder u zeggen, alles is heel goed samengesteld, de prijzen zijn wel billijk, maar was het bouwterrein maar vlak opgehoogd, dan kan je bouwen wat je wilde. Is het waar dat het nodig is om te kunnen bouwen wat men wil? Oppervlakkig zou u kunnen zeggen ja, maar dat is toch lang niet zo, of u op een vlak terrein, hetwelk op dezelfde hoogte ligt als de aangrenzende straat bouwt dat lager dan de aan grenzende straat ligt. Men kan evengoed alles in zijn woning krijgen wat men wil. Wenst men heldere keu kens enz, dat kan! Wenst men geen heldere keukens en alles op straathoogte, dat kan evengoed. Wenst men onder de begane grond alleen een klei ne kelder, goed dat kan men net zo makkelijk. Al uwe wensen kunnen vervuld worden, maar klopt niet bij de bakker aan, als ge de dokter moet hebben. Dat de tuin nu dieper komt te liggen dan de begane grondvloer, is eerder prachtiger en gezonder dan slecht. Hoe hoger een begane grondvloer boven de grond ligt, hoe droger en gezonder uw huis, en hoe mooier het gezicht op uw huis, die u direct van de begane grond, vanuit uw woonkamer, het terras of van waar ook kunt bereiken. En als u nu bergplaatsen onder de begane grond van uw huis wilt maken in plaats van een extra gebouwtje daarvoor te zetten, dan kunt u zulks minder dan dat schuurtje of uitbouwtje. Extra achterbouwtjes maken is steeds duurder dan als deze direct in de woning worden ondergebracht, dan heeft men geen extra dak nodig, geen extra fundering voor die uitbouwtjes enz terwijl het metselwerk minder wordt. Als men alles goed onder het oog ziet zullen de voordelen om alle vertrekken, bergplaatsen enz onder een dak te brengen veel groter zijn dan door het aanbouwen van uit- of bijbouwtjes. Om in de nieuwe stadswijk uit- of ach terbouwtjes te maken, dus niet alles onder de begane grondvloer te rangschikken, moet het terrein geheel worden opgehoogd met zand. Goed dat lean! Maar ver geet niet dat een uitbouwtje van 3x5 meter oppervlak, dan voor uwe woning 400 gulden meer kost dan als u dezelfde oppervlakte van uitbouw onder de begane grond maakt. Als de bouwlustigen nu verstandig in hun voordeel willen handelen dan moeten ze nu spoe dig laten bouwen, met premie en hypotheek, die nu nog te verkrijgen is. Wacht niet tot de bouwmaterialen nog meer dalen, want dan is er ook geen premie, en geen 80 of 90 procent hypotheek meer beschikbaar. Bouwlustige wie wil nu een arbeiders-, kleine of grote middenstandswoning bouwen, overweegt dat gelijktijdig bouwen altijd veel voordelen geeft. Kom op met uw verlangens, uw bezwaren, uw wensen, pak nu de koe bij de horens, smeed nu het ijzer, het is heet. Nu nog een woordje tot de geachte pers en dan hoop ik dat er beweging zal komen in uw gelederen bouwlustige Zeelanders. Hoe meer vragen u stelt, hoe groot uw belangstelling was en uw wensen zullen met ernst overwogen worden. (Daarna richt hij zich recht streeks tot de pers dat ze goede voorlichting over de bouwkunst moeten geven en tot slot een dankwoord tot het Hulsterse Publiek.) U hooggeachte dames en heren, mijn oprechte dank voor de grote belangstelling die u allen getoond hebt op deze bouwavond. Moge de vruchten daarvan spoedig zichtbaar worden in de schone stad Hulst. Bron: Archief Gemeente Hulst 'Rede van Rouleau gehouden eind 1921 op uitnodiging van de gemeente Hulst'. Het manuscript beslaat 17 pagina's. De eerste helft is gewijd aan de bouwkunst en diende als bron voor de bijdrage van Johan de Koning. Het deel over de Nieuwe Wijk is integraal opgenomen. Om de rede leesbaar der te maken, is de tekst vertaald in modern Nederlands. 26 Zeeuws Tijdschrift 2007 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 26