De opera Sweetheart Come werd opgevoerd op de Westkappelse Zeedijk tijdens het Zeeland Nazomerfestival in 2004. die functioneren als een klassiek toneelportaal. Het publiek neemt plaats op een tribune in de sluiskolk met uitzicht op de machtige zeedijk. In opdracht van het Nazomerfestival maakten auteur Herman van de Wijdeven en regisseur Jos van Kan een voorstel ling over een vader-zoon relatie. Na een jarenlange afwezigheid verschijnt de vader uit het niets op het moment dat de zoon zelf vader gaat worden. Het voor Zeeland actuele thema van ontpoldering - het onder water zetten van landbouwgrond voor natuurontwik keling - speelt in hun conflict een cruciale rol. Op het zuidelijkste puntje van Walcheren ligt het oudste zeefort van West-Europa: Fort Rammekens. Nu is het een toplocatie in het landschap van Zeeland. Omgeven door natuur kijkt het uit op de industrie van het Sloegebied en van Terneuzen aan de andere oever van de Westerschelde. Station Zuid, de dansvoorzie ning van Zuid-Nederland, vroeg twee internationaal bekende choreografen uit Canada om voor deze locatie een grote dansproductie te maken. Zij kozen het getal zeven daarbij als hun inspiratiebron en maakten de voorstelling Seven by 2 voor zeven mannelijke dansers Een immense houtopslag in Goes is het decor van het muziektheaterstuk Ruhe. Ruhe is een liedrecital van Schubert aria's dat brutaal onderbroken wordt door mensen die willen vertellen over hun vrijwillige dienst bij de SS in 1940. De Nederlandse kunstenaars Armando en Hans Sleutelaar voerden in de jaren zes tig een reeks gesprekken met oud SS'ers. Zij tikten de bandjes uit, lieten de vragen weg en het resultaat is een aantal monologen van mensen die proberen te ver duidelijken wat en hoe ze toen dachten en voelden en waarom hun leven die wending heeft genomen. Geen spijtoptanten, maar mensen die zich op geen enkele wijze kunnen ontdoen van hun verleden. Zeeland Nazomerfestival presenteert Ruhe met het internatio- 36 Zeeuws Tijdschrift 2007 i 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 36