naai gereputeerde koor Collegium Vocale en topacteurs als Josse De Pauw, Tom Jansen en Dirk Roofthooft. De voorstelling beleefde in mei jongstleden zijn wereld première in Brussel. Na de uitvoeringen in Goes reist deze productie van Muziektheater Transparant langs de grote muzielcpodia en festivals in Europa. Monumentale Zeeuwse boerenschuren vormen het decor voor de monoloog Om te beginnen een vrouw van Anne Vegter. Ook deze monoloog gespeeld door Astrid van Eek in regie van Jaap Spijkers was een opdracht van het Nazomerfestival. Vegter geeft in haar stuk een kritische kijk op de bijbelse mythologie. Het Abdijplein in Middelburg is de thuisbasis van het festival. Dit jaar weer met veel muziek, maar ook dans, theater, literatuur en beeldend kunst. Op het programma staan het befaamde Ictus Ensemble, flamencogitarist Eric Vaarzon Morel, rockdiva's in Poetracks en de topband Zita Zwoon. Het theater komt naar u toe De vraag waar hijzelf het meest naar uitkijkt, vindt Van Meijel irritant. 'Waarom willen alle journalisten dit weten? Mijn voorkeur doet er toch niet toe?' Toch geeft hij antwoord. Zonder de andere voorstellingen tekort te doen, verheugt de festivaldirecteur zich erg op de productie Ruhe. Om ook buiten het festival in Zeeland te kunnen werken met professionele theatermakers is in 2005 het Theaterproductiehuis Zeelandia geboren. Van Meijel: 'Voordat onze stichting er kwam, was er nergens in de provincie een professionele instelling voor podiumkun sten.' Behalve de vier grotere producties die tijdens het Zeeland Nazomerfestival worden gepresenteerd, zijn er ook twee voor het reguliere theaterseizoen. Deze voor stellingen zijn te zien in dorpshuizen, café's en thea terzalen in de hele provincie. Het motto is: het theater komt naar u toe. Van Meijel: 'Wist je dat er in Zeeland ruim 150 zalen zijn met een podium? Buurt- en dorps huizen genoeg om theater met Zeeuwse elementen voor het voetlicht te brengen.' De stichting is gehuisvest in het voormalige pand van het Leger des Heils aan de Hoogstraat te Middelburg. Naast een kantoorgedeelte in de kelder heeft de stichting eveneens het voormalige huis van de kapitein tot haar beschikking. De woning is inmid dels omgetoverd tot een trendy woonhuis met vier slaapplaatsen. 'Een ideale plek om acteurs in te her bergen', aldus Van Meijel. De tempel van het pand is de plek waar voorheen de bijeenkomsten van het Leger werden gehouden. Het korpsgebouw heeft inmiddels plaatsgemaakt voor een professioneel theater. Van Meijel: 'Omdat het onmogelijk is zes weken in bijvoorbeeld de buurt huizen te repeteren, hebben we ons eigen theater gerealiseerd. Genoeg tijd en ruimte om een complete voorstelling voor te bereiden.' De nieuwe reizende voorstelling De Dikke van Dale gaat donderdag 1 november in première. Toekomst Van Meijel heeft niet de ambitie om van het Zeeland Nazomerfestival een exportproduct te maken. 'De voorstellingen zijn zo gebonden aan de locaties waar door het voor ons haast onmogelijk is elders hetzelfde concept neer te zetten. Hiervoor is de verbondenheid met het landschap, de liefde voor de provincie, essen tieel. En nee, het heuvelachtige Limburg of het geva rieerde karakter van het Friese landschap kunnen me niet zodanig boeien om daar een gelijknamig festival te organiseren.' Met de producties van 'Zeelandia' is het een ander verhaal. 'Hier zijn we minder afhankelijk van de locatie. Maar eerlijk gezegd heb ik de ambitie niet. Wellicht wijst de toekomst anders uit.' Voorlopig nog genoeg werk aan de winkel in de eigen provincie. Overigens vindt Van Meijel de tiende editie van het Zeeland Nazomerfestival, in 2010, een mooi moment om weer eens iets anders te gaan doen. 'Maar met mij weet je het maar nooit', aldus de festi valdirecteur. Zie voor het volledige programma www.zeelandnazomerfestival.nl 37 Zeeuws Tijdschrift 2007 5-6

Zeeuws Tijdschrift | 2007 | | pagina 37